citroen ve nissan'ın mini crossover segmentinde yer alan markaların en çok satan modellerinin karşılaştırılması. nissan juke ile başlayan bu akıma aslında citroen c4 üzerinde biraz oynayarak dahil oldu.

citroen cactus 1200cc 82hp benzinli ve 1600cc 92hp dizel olarak iki motor seçeneği sunuyor ve 60 bin - 78 bin skalasında oynuyor. nissan juke ise, 1600cc 115hp ve 117hp benzinli ve 1500cc 110hp dizel ile karşılık veriyor; 58 bin - 86 bin bandında yer alıyor. bu fiyatlar ise her iki markanın da kampanyalı etiketleri.

benim açımdan her iki markanın da dış tasarımları kötü. iç mekanda ise farklı konseptlere sahipler. nissan ile sürücü ile bütünleşirken; citroen ise sürücüyü arabanın üstünde konumlandırmış. araçlarda çoğu işlev dokunmatik ekranlar vasıtasıyla işliyor ve ayar yapmak için dikkatinizin bir kısmını buraya yöneltmek zorundasınız. alıştıktan sonra ergonomi açısından sıkıntı kalmıyor.

arka tarafta ise bariz bir cactus üstünlüğü var. juke bu konuda çok basık kalıyor. araç ebatları hemen hemen aynı ancak fransızlar bu iş üzerine bir hayli titremişler. bagaj da benzer hacme sahip olmasına karşın citroen'de daha kullanışlı.

süspansiyon sistemleri benzer ancak cactus biraz gevşek. juke daha güvenli ve sıkı bir hissiyat veriyor. hele arka camların açılamıyor oluşu ve cam tavanda korumalık perde olmaması tamamen fiyasko.

yol tutuş konusunda cactus daha konfor ağırlıklı dizayn edildiğinden biraz zayıf. juke sportif ve eğlenceli bir sürüş tecrübesi sunuyor. geri bildirim açısından eksik ve daha sürücü odaklı bir kullanım imkanı veriyor.

farklı sunum özelliklerine sahipler. isteğe ve beklentilere göre tercih yapılmalı. bence cactus'un cam tavandaki perde eksikliği göz ardı edilebilecek bir kusur değil.
tümünü gör
ilgili galeri