citroen ve nissan'ın mini crossover segmentinde yer alan markaların en çok satan modellerinin karşılaştırılması. nissan juke ile başlayan bu akıma aslında citroen c4 üzerinde biraz oynayarak dahil oldu.

citroen cactus 1200cc 82hp benzinli ve 1600cc 92hp dizel olarak iki motor seçeneği sunuyor ve 60 bin - 78 bin skalasında oynuyor. nissan juke ise, 1600cc 115hp ve 117hp benzinli ve 1500cc 110hp dizel ile karşılık veriyor; 58 bin - 86 bin bandında yer alıyor. bu fiyatlar ise her iki markanın da kampanyalı etiketleri.

benim açımdan her iki markanın da dış tasarımları kötü. iç mekanda ise farklı konseptlere sahipler. nissan ile sürücü ile bütünleşirken; citroen ise sürücüyü arabanın üstünde konumlandırmış. araçlarda çoğu işlev dokunmatik ekranlar vasıtasıyla işliyor ve ayar yapmak için dikkatinizin bir kısmını buraya yöneltmek zorundasınız. alıştıktan sonra ergonomi açısından sıkıntı kalmıyor.

arka tarafta ise bariz bir cactus üstünlüğü var. juke bu konuda çok basık kalıyor. araç ebatları hemen hemen aynı ancak fransızlar bu iş üzerine bir hayli titremişler. bagaj da benzer hacme sahip olmasına karşın citroen'de daha kullanışlı.

süspansiyon sistemleri benzer ancak cactus biraz gevşek. juke daha güvenli ve sıkı bir hissiyat veriyor. hele arka camların açılamıyor oluşu ve cam tavanda korumalık perde olmaması tamamen fiyasko.

yol tutuş konusunda cactus daha konfor ağırlıklı dizayn edildiğinden biraz zayıf. juke sportif ve eğlenceli bir sürüş tecrübesi sunuyor. geri bildirim açısından eksik ve daha sürücü odaklı bir kullanım imkanı veriyor.

farklı sunum özelliklerine sahipler. isteğe ve beklentilere göre tercih yapılmalı. bence cactus'un cam tavandaki perde eksikliği göz ardı edilebilecek bir kusur değil.
İki farklı crossover yorumu biraz zor bir tercih ortaya çıkartıyor.

her ikisini de kullanmış biri olarak gerçekten çok farklı otomobiller olduğunu söylemek gerek. Juke, Crossover olayının biraz 'sürüş keyfi' tarafında yer alırken, Cactus Crossover'ların değişken konsept yapısından 'kullanışlılık ve genişlik' kavramlarını çıkartıyor.

Juke direksiyon tepkisi, yapıca sert süspansiyonları, hayli dar kabini (özellikle arka koltuklarda) ve iyi yol tutuşuyla dikkat çekiyor ve unutulmasın ki küçük sınıf Crossover'ların ilklerinden biri. Zaten motor seçeneklerine bakarsanız Juke'un güç olarak önde olduğunu görebilirsiniz, ki bunlar güncel motor seçenekleri, zamanında Juke 192 bg'lik, 1.6 lt, turbo motorla satıldığını unutmamak gerek. Bahsi geçen motorla Juke, MINI Countryman S gibi modellere rakip olmuştu...

Cactus ise bu tip bir motora sahip değil ve olmayacak çünkü sürüşle ilgili bir olayı yok otomobilin. Cactus tamamen genişlik, temsil ettiği markanın geçmişine gönderme yapmak ve kullanıcı dostu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Eğer öncelikleriniz rahatlık, genişlik, az yakıt tüketmek gibi konularsa Cactus'u almalısınız.

Yok benim için sürüş keyfi herşeyden önemli, tasarımın getirdiği dezavantajların bile önüne geçiyor derseniz o halde Juke size keyifli anlar yaşatacaktır...
Sürüş keyfi için crossover segmentini seçmemek gerek. Sürüş keyfi arayanların başka segmentlere yönelmesini diliyorum. Crossover ise bu karşılaştırmada işlevselliği bakımından citroen cactus'ü tercih ederim. Juke'un dizel otomatik seçeneğinin olmadığını da göz önünde bulundurmak gerek.
güneşin altında pişmek istemiyorsanız juke'u tercih edeceğiniz karşılaştırma.
ne kadar çirkin de bulsam cactus'ün daha iyi olduğu kıyaslama.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri