Geçtiğimiz hafta Sinop - Samsun arasında gerçekleşen c3 basın lansmanında, yeni c3’ü bolca inceleme fırsatı buldum.

Citroën, 2002’den bu yana 3.5 milyondan fazla satılan en başarılı modellerinden C3’ü tamamen yeniledi. Bize de bunu incelemek ve sizlere aktarmak düştü. Modelin en dikkat çekici özelliği ConnectedCam adı verilen entegre kamera sistemi ama ona gelmeden önce dilerseniz yeni c3ü baştan aşağı inceleyelim.

Tasarım olarak cactus’ten esintiler mevcut fakat yine de özgünlük başrolde tutulmuş görünüyor. Selefine göre tavan yüksekliği alçaltılmış fakat yine de dodikler ve airbump’lar c3’ü birazcık da olsa b crossover gibi göstermeye yetiyor.

Ön yüzde farlardan ayrı olarak konumlandırılan led gündüz farları markanın logosu ile aynı çizgide tutulmuş. Esas farlar birazcık altında ve en altta ise sis farları bulunuyor.

Profile baktığımızda bu sefer opsiyonel olarak alabileceğiniz airbumplar görev alıyor. Yani istemediğiniz takdirde aracınızda airbump bulunmuyor. (Alt pakette gelmiyor, orta pakette opsiyonel, en üst donanım seviyesinde ise standart) Geniş cam yüzeyleri ise aracın içinin ferah olduğu konusunda ipuçları veriyor.

Arka kısımda ise stop grupları birazcık 3 boyutlu hale getirilmiş. Citroen ambleminin bumeranglarının da içi de siyah renkle kaplanmış ve bu göze gerçekten hoş görünüyor.

Test aracımıza temel olarak baktığınızda ise çift gövde rengi en çok dikkat çeken unsur. Bu gibi 9 farklı renk ile tam 36 farklı renk kombini gerçekleştirebiliyorsunuz aracınıza. Bizim aracımızda tavan, aynalar, sis lambalarının çevresi ve airbump’ın ilk halkası kırmızı renkte. C sütununa baktığınızda ise üstte ufak bir siyah şerit yapılmış. Bana soracak olursanız göze hoş geliyor, fakat c sütunu tamamen siyah yapılsaymış araç daha alımlı olabilirmiş. Hafiften yüzen tavan görüntüsü oluşturulabilirmiş. Ama yine de çift renk fazlaca hoşuma gitti. Zıpır bir görüntü katmış c3’e.

Aracın içine geçtiğimizde ise genelde kare görünümlü tasarım dili mevcut ve fazlasıyla özgün bir kabine sahip. Koltuklar fazlasıyla rahat. Direksiyon simidi b segmenti standartlarının üzerinde bir kalitede. Ortadaki ekran geliştirilmiş. Dokunmatiği inanılmaz derecede başarılı. Klima multimedya vs gibi özellikler yine ekranın içine hapsedilmiş. Km göstergesi ise daha önce hiçbir citroen modelinde görmediğiniz şekilde yeni bir görüntüye kavuşmuş. Sade okunaklı ve anlaşılır olmuş. Kabinde göze çarpan detaylardan birisi de vites topuzunun ve direksiyonun arkasında yer alan cruise control kumandasının bizzat peugeot’dan alınmış olması. Eleştiri olarak algılanmasın tabii ki PSA grubu olarak zaten ortak üretilen şeyler olduğunu biliyoruz.

Kabinde sizi bekleyen en büyük sürpriz, dikiz aynasından dışarıya doğru bakan ConnectedCam isimli entegre kamera sistemi. Dikiz aynasının altında yer alan tuş sayesinde bu kamerayı yönetebiliyor, sosyal medya hesaplarınıza fotoğrafı anında atabiliyor ve telefonunuza direkt olarak indirebiliyorsunuz. Sistem şöyle çalışıyor. Kamera aracı çalıştırdığınız andan itibaren kendini kayıt altına alıyor ama bunu depolamıyor. Ne zaman kaydetmek istediğiniz bir şey oldu tuşa basılı tutuyorsunuz. Basılı tuttuğunuz süre zarfından 30 saniye öncesini ve 60 saniye sonrasını hafızasına video olarak depoluyor. Tuşa tek bastığınızda ise fotoğraf çekiyor. Kamera sistemi bence farklı ve kullanışlı bir detay. Gün geçtikçe artan trafik oranlarında başımıza gelen olayları kayıt altına almak, olası bir kaza durumunda bunun videosuna ulaşmak bulunmaz bir nimet.

Sürücü koltuğundayken görüş açısı konusunda da herhangi bir sıkıntı çekmedim.

Sürüşüne gelecek olursak eğer ben eskiye nazaran daha konforlu ve kullanışlı bir citroen ile karşılaştım. Aracımızın 1.6 litrelik blue-hdi dizel motor ve manuel şanzımanlı olduğunu belirteyim. İlerleyen zamanlarda benzinli motorlara eat6 tork konvertörlü otomatik şanzıman gelecek olsa da dizel motorda otomatik seçeneği şuan planlar arasında yok.

Sürüş anlamında ise c3’den sportif bir sürüş dinamiği beklemediğimizi, böyle bir şeyi beklemenin hata olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Daha çok konfor ve verime odaklanan sürüşü, odaklandığı şeyleri başarıyor görünüyor. Kafadan kayma eğilimleri birazcık daha azalmış gibi. 100 hp ve 250 nm tork gücüne sahip olan motor yürüme konusunda asla isteksiz hissettirmiyor. Turbosu erken sayılabilecek bir dilimde doluyor ve 3800-4000 üzerinde bir anlam ifade etmiyor. Yani alt ve orta devirlerde gereken gücü C3'den alabiliyorsunuz. Süspansiyon verimli çalışıyor ama sık sık gelen darbelerde bir süre sonra çalışma aralığını kısıyor. Arka tarafta kullanılan torsiyon çubuğu yüzünden sesini ise birazcık içeriye iletiyor. Bu tabii ki çok fazla bozuk yollarda meydana geliyor. Yalıtım konusunda fazlaca üst seviyelere çıkılmış. 120 km hızlara kadar rüzgar sesi neredeyse hiç içeri girmiyor.

Motor sesi ise alt devirlerde duyulmuyor. Start stop başarılı olmuş diyebilirim. Start stop esnasında hiçbir titreme hissedilmiyor. Sürüş anlamındaki tek eleştirim vites yollarının birazcık uzun olması. Ayrıca 5 ileri manuel kullanılıyor olması. 6. Oran olsaydı daha ekonomik şeyler sunabilirdi ama böyle bile uzun yolda fazlaca yüksek hız yapmama rağmen 5.2 litrelik bir yakıt tüketim değeriyle karşılaştım.

Yeni c3’ün satış fiyatı ise 52.000 tl’den başlıyor. 1.2 litrelik puretech alt donanım seviyesinde 82 hp’lik motoru ile 52.900 tl. Aynı motor Feel donanım paketi yani orta paket ile 57.300 tl.

Dizellerde ise 1.6 litrelik bluehdi 75 beygirlik alt donanım seviyesinde 62.100 tl. Yine aynı motor ve beygir gücü ile orta pakette 66.400 tl. Shine paket ve 100 beygirlik motor seçeneği ile ise 71.700 tl.
Tam fiyat listesi şu şekilde:

1.2 PURETECH 82HP BVM5 Live Manuel 52.250 TL
1.2 PURETECH 82HP BVM5 Feel Manuel 57.300 TL
1.6 BLUEHDI 75HP S&S BVM5 Live Manuel 61.450 TL
1.6 BLUEHDI 75HP S&S BVM5 Feel Manuel 66.400 TL
1.6 BLUEHDI 100HP S&S BVM5 Shine Manuel 69.350 TL
Egzosundan uflenmis c1 dir kendisi
fiyatları ile oldukça ilgimi çekmiş olan otomobil. ötv zamlarından sonra bu sınıfta pek böyle otomobil kalmadı, bence satacak.
Yalıtımı çok iyi olan bir araç.
markanın içerdeki malzeme kalitesini bir tık yukarı taşıdığı aracın incelemesi.
Ba donanımda göğüsün ucu kumaş,üst donanımlarda yumuşak deri kaplıdır.

bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri