Motoru da şanzımanı da çok eski olan modeldir.
2004 yılından beri kullanılmakta olan bir motordan bahsediyoruz. Günümüze kadar ne teknolojiler çıktı ama citroen bu motordan vazgeçemedi. Zamanında bir çok modelde ve markada kullanıldığından dolayı motorun yedek parça problemi bulunmamakta. Yakıt tüketimi 4.5 litre civarında geziyor. Motorun canlılığı konusunda bir şey dememe sanırım gerek yok çünkü gitmiyor. Gelelim şanzımana; ya arkadaş her vites atışında boynum belim her yerim zangır zangır titremek zorunda mı? Vites atana kadar zaten araba yavaşlıyor. Bu 2 kombinasyon için dünyanın en kötüsü diyebilirim, Motor-Şanzıman.
Tipi hep yumurta gibi olan modeldir.
Ben hatlarını fazla kadınsı buluyorum, çok yumuşak yumurta gibi. Şanzımana gelince bozulmuyor evet ama çok sarsıntılı ve vites değiştirirken çok düşünüyor. Dsg, powershitf gibi modeller varken hala bu sistemi kullanmak biraz eşeklik. Fiyatlara gelince de günümüzde tüm modeller pahalı artık, 50.000tl altına sıfır araba kalmadı gibi..
Piyasanın en rezil arabalarından biridir. Çirkin ne kadar detay var ise hepsini içeriyor resmen. Motor-şanzıman-tip-malzeme kalitesi. İyi tek yanı usb destekli teybi bence. İyisi için: (bkz: polo 1.2 tsi dsg)
Şanzımanı dışında beğendiğim araba.
Şanzımanı evet cidden çok kötü ama az bu araba az yakıyor. Yakıt tüketimi yaklaşık 5 litre civarında geziyor. Amaca uygun yani ama bu eski teknoloji kullanıldığını unutturamaz.
kendisini alınca özel sağlık sigortası da yapılması gereken arabadır.
boyun fıtığı falan çok mümkündür, disk kayması da yaşanabilir. vites a-ta-mı-yor.
bunlar da ilginizi çekebilir