ülkemiz şartlarında ekonomik sürüş, geniş bagaj vadeden ve test sürüşünde -komfor açısından- tatminkar bularak aldığımız araçtır. 2 yıldır sahibiyiz ve beni aldığımızdan beri açıkçası hayal kırıklığına uğratmaya doyamadı. Aracın kullanıcısı 50 yaşındaki babam olunca, 20 yaşındaki oğlunu tatmin etmesi çok da önemli değil tabii. öncelikle (-) yönlerini sıralayacak olursam;

1) !!!BAGAJ!!! - 506 litre nerene yetmiyor derseniz eyvallah derim. ANCAK bagajı her doldurduğumda açıkta duran bagaj kollarıyla bir şeyleri ezmemeye çalışırken onlara gizli yuva yapmayan mühendislere o kolları sokasım geliyor!!!
2)Yakıt tüketimi (belki bu bize özgüdür) - Aracı aldığımız ilk ay memleketin yolunu tuttuk. Temmuz ayında klimamızı kapatmadan 2.9 (yolumuzun 90-95 km'lik bir kısmında 2,9/3,2 arası) yaktırdık ve yakıt tüketimi muazzam dedik. Sonrasında otobanda cruise control 130 ile geri döndük 3,7 ile döndük. Şehiriçide bir o kadar tatminkardı. Gelgelelim bu yaz (tam 2 sene sonra) yine temmuz ayında bakım sonrası aynı yolu (1000-1200 km civarı yol yapıyoruz toplam) 5,7'nin altına hiç düşemeden tamamladık, yol sonunda ortalama 6,5 tu!!!!! bakım 20.000 bakımı sonrası olmadı bu artış ve nedenini çözemiyoruz. (rüzgar hariç koşullar ve yol aynı cruise(130) açmamıza rağmen)
3)ergonomi - yolcu koltuklarının ergonomik olmadığı kanaatindeyim uzun yol sonrası çok yoruluyorum yolcuyken ve o CAM AÇMA TUŞLARI nedir öyle. neyse daha fazla bir şey demek istemiyorum...
4) Yüksek hız - Dizel olduğu için pek tabii yüksek hızları sevmeyen bir karakteri var ancak yeterince sertleşmeyen direksiyon yolda yaşamayı beklediğimiz ereksiyon için en büyük engel, Ayrıca belirtmeliyim ki otobanda azıcık bir yelde özellikle arka koltukta yolda ince ince savrulduğunuzu hissediyorsunuz. aracın yeteri kadar yol tutmadığını düşünüyorum.
5) ESP - Kapanmıyor diyeyim gerisini siz anlayın... :D
6) Ses sistemi - Ayıp olasın diye 4 hoparlör koymuşlar sakın bir şey beklemeyin, bagaj büyük yapıştırın bi subwoofer bitsin gitsin bu eksi.

(+) yiğidi öldür hakkını yeme kısmı:
1) Yakıt - bu geçici bir durumsa yani bakımla beraber gelen +2 lt kendine gelirse bence esas yeri burasıdır. dediğim gibi geçtiğimiz 2 yılda daha az yakamaz herhalde dedirten arabaya can feda ama 1 ayda gelen bu artış enteresan...
2) Tork - Tatminkar olduğunu çok rahat söyleyebilirim dizel olduğunu söylemeye çalışıyor. En güçsüz motoru 110 bg (1,6 cdti) olan astranın kalkışta 1 değil 2 değil tam 4 defa eline verebilmişsek bana yeter. (tabiki diğer şöförün ben de eşek olduğunu düşünüyorum :D) uzun lafın kısası benzinli araçlardan tek artısı diyebilirim.
3) Aynalar - Arkadaki trafiğe en az önünüzdeki trafik kadar hakimsiniz, eve al boy aynası yap öyle güzel. Ben beğeniyorum yani binekte daha büyüğüne zaten gerek yok bence...
4) Süspansiyon - Süper, efsane, harika demiyorum ama başarılı. Gerekli konforu sağlıyor. Çok bozuk bakımsız ondüleli yolların şahında azıcık hızlanmak araçtaki konforu artırıyor. Demek istediğim en dandik yolda 60'la gitmek 30'la gitmekten daha konforlu.

benden bu araba için bu kadar. Katılan olur, yanlışsın diyen olur, şunu söylememişsin diyen olur pek tabii sonuçta aynı yollarda aynı amaçlarla kullanmıyor olabiliriz. Bu kadar anlattıktan yerdikten sonra bana sorarsanız, pazardaki fahiş fiyatları da göz önüne alınca güzel aile ve şirket arabası olur ve oldu.
tümünü gör
ilgili galeri