Citroen'in 1982-1994 yılları arasında ürettiği d segmenti otomobili.

Peugeot 405 ile aynı altyapıyı kullanmaktadır. 1.1 L. 55 hp, 1.3 L. (64 ve 75 hp), 1.6 L. 80 hp, 1.9 L. 105 hp (BX GT), 1.9 L. 16V 125 hp (BX Sport), 1.9 L. D 69 hp, 1.7 L. TD 90 hp olmak üzere 8 adet motor seçeneği bulunmaktadır. ff düzenine sahiptir.
Zamanının amiral gemisidir. Oldukça başarılı yol tutar ve aynı zamanda çok da konforludur.
direksiyonu ile beni benden almış otomobil. citroen neden bu direksiyon konusuna bu kadar takık çok merak ediyorum. hep bir deneme yapıyorlar, bıkmadılar.
Markanın imza haline gelmiş hidropnörmatik süspansiyon sistemine sahip modellerinden biridir. 80'lerde Sierraların, Ascona'ların rallide cirit attığı zaman şansını denemiş, başarılı olamamıştır. Hatta orjinal araçla görsel açıdan bile farklı group b versiyonu bile hazırlanmıştır.

Direksiyonuna geçmedim ama yaşına göre konforlu bir gidişi vardı. El freninin yanındaki kol aracılığı ile aracın yüksekliği manuel olarak değiştirilebiliyordu. Asfaltta sürüngen usulü tekerler çamurluk içinde, karda çamurda ise bugünün crossoverlarıyla aynı yerden yüksekliğe sahip olarak bütün dikkatleri üzerinize çekebiliyordunuz bu mekanik sistemle.

Bugün Anadolu'nun bir bucağında hala meraklısını bulabilirsiniz. Köyün en sıra dışı aracı olarak şehirden köye - köyden şehre kullanılan özel bir araca dönüşmüştür muhtemelen.
arka tarafı yayları kesilmiş şahin gibi duran ancak içeriden kontrol edilebilen bir mekanizma sayesinde yükselebilen bir arabaydı.
citroen c5'in dedesi, xantia'nın babası, Peugeot 405'in kardeşi, bertone tasarımı, 1980'lerin d segmenti citroen modeli.

bertone tasarımı gövdesi, reliant ile birlikte 1982 balta burun anadol'un yerini alacak modellerden biri olacaktı. anadol projesi sona erip yerini ford taunus tc3'e bıraktığında bertone, tasarımını citroen gs'in yerini alacak yeni otomobilde kullanılması için psa grubuna satmıştır (Türkiye'de bilinen hikâyesi bu şekilde).

bilinen en kronik problemi (tahmin edeceğiniz üzere) hidropnömatik süspansiyon sistemindeki hidrolik sıvısı kaçaklarıdır.
Tek kollu direksiyonuyla gönüllerde taht kurmuş otomobildir. Severim BX'i, orijinaldir, güzeldir, sıradışıdır, hepsinden önemlisi gerçek Citroen'dir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri