1989 - 1997 yılları arasında üretilmiş olan otomobil. 1.1 litrelik 60 beygir üretiyor, 691 kilogramlık kasa için bu çok da düşük bir değer sayılmaz. Ortalama yakıt tüketimi 6.5 litreler civarındadır. 0-100 ise katalogda 12.7 saniye. Dedem şimdi bu arabayı alanlar genellikle ucuz yollu diye, ayağını yerden kessin diye alırlar. Haklıdırlar da çünkü pek sorun çıkarmaz, motor zaten hap kadar. Yedek parçası da çakma çukma hallediliyor. Şu an ikinci eller 6.000-7.000tl civarında. Kuş serisi alınacağına alınıp binilebilecek, motosiklet parasına otomobildir.
citroen saxo'nun selefi. aşırı hafif ve inanılmaz aerodinamik değerlere sahip olduğundan hem az yakar, hem de fena kaçardı. -dönemine göre elbette-
0.31cd gibi dönemi için oldukça iyi bir hava sürtünme katsayısına sahiptir. 640kg gibi çok düşük bir ağırlığa sahip olabilmesi için aks milleri dahi tüp şeklinde üretilmiş, ardında ciddi mühendislik birikimi olan araçtır. Bize ithal edilmeyen 1360cc atmosferik dizel modeli 2.7lt/100km'lik rekor yakıt tüketimini bu hafifliğine borçluydu. 1991'den sonraki modellerin konsolu daha yuvarlak hatlıdır. Kapı içlerindeki şişe gözünün bir şarap şişesi için tasarlanmış olması tipik Fransız aracı olduğunun göstergesi diye addedilir.
Düşük yakıt tüketimi ve şehir içi fıtı fıtı gezebilmesi ile gönüllere taht kurmuş otomobil. Bu arada bozmak da pek mümkün değildir, citroen'in güzel becerdiği işlerden bir tanesidir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri