Günümüzde büyük otomobil markalarının Çin'deki pazarı doyurmak için yarışırken gözümüze daha çok batmaya başlayan durum. C sınıfından F sınıfına kadar uzanan sedan ve son zamanlarda suv, crossover modellerinde arka diz mesafesini arttırmaya yönelik aks mesafesi artışı olarak ortaya çıkıyor. Peki neden Çinliler buna önem veriyor?

Bildiğiniz üzere Çin devasa ekonomiye sahip olmasına rağmen gelişmiş ülkeler arasında sayılmıyor (bunun açıklamasının yeri değil burası). Dolayısıyla Çin'de Brezilya gibi, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin pazar dağılımına sahip. Uzun lafın kısası adamlar sedan seviyor, cip seviyor. Bizde bunlar niye sevilir? Evet "makam aracı" imajı. Onlarda da aynen öyle.

Peki niye uzun araba diye soracaksınız. Adamlar genel olarak orta boylu hatta dünya ortalamasının altında boya sahipler. Bi Yao Ming var istisna olan o da memleketin gurur kaynağı. Geriye tek sebep kalıyor, "prestij". Yaşam kalitesi arttıkça parayı bulan Çinliler patron olduğunu göstermek veya patron gibi gözükmek için kesesine en uygun uzun arabayı alıyor. Tanıdık geldi mi? (bkz:Swh) Tek farkı pazarları inanılmaz büyük olduğu için böyle gövde seçeneğini üretmek kârlı olabiliyor.

Bu açıklama sizi tatmin etmediyse birde şu ihtimali düşünün: Ülkede herkes Yao Ming'e hayran, adam sanki adeta bir kahraman. Bundan dolayı Çinliler birgün olur da kendi arabalarına Yao Ming'in binme durumu olursa rezil olmamak için bu arabaları satın alıyor, nasıl daha mantıklı değil mi?
tümünü gör