• / 2
Günümüzde büyük otomobil markalarının Çin'deki pazarı doyurmak için yarışırken gözümüze daha çok batmaya başlayan durum. C sınıfından F sınıfına kadar uzanan sedan ve son zamanlarda suv, crossover modellerinde arka diz mesafesini arttırmaya yönelik aks mesafesi artışı olarak ortaya çıkıyor. Peki neden Çinliler buna önem veriyor?

Bildiğiniz üzere Çin devasa ekonomiye sahip olmasına rağmen gelişmiş ülkeler arasında sayılmıyor (bunun açıklamasının yeri değil burası). Dolayısıyla Çin'de Brezilya gibi, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin pazar dağılımına sahip. Uzun lafın kısası adamlar sedan seviyor, cip seviyor. Bizde bunlar niye sevilir? Evet "makam aracı" imajı. Onlarda da aynen öyle.

Peki niye uzun araba diye soracaksınız. Adamlar genel olarak orta boylu hatta dünya ortalamasının altında boya sahipler. Bi Yao Ming var istisna olan o da memleketin gurur kaynağı. Geriye tek sebep kalıyor, "prestij". Yaşam kalitesi arttıkça parayı bulan Çinliler patron olduğunu göstermek veya patron gibi gözükmek için kesesine en uygun uzun arabayı alıyor. Tanıdık geldi mi? (bkz:Swh) Tek farkı pazarları inanılmaz büyük olduğu için böyle gövde seçeneğini üretmek kârlı olabiliyor.

Bu açıklama sizi tatmin etmediyse birde şu ihtimali düşünün: Ülkede herkes Yao Ming'e hayran, adam sanki adeta bir kahraman. Bundan dolayı Çinliler birgün olur da kendi arabalarına Yao Ming'in binme durumu olursa rezil olmamak için bu arabaları satın alıyor, nasıl daha mantıklı değil mi?
bu kadar kısa boylu ve ufak insanların sanırım egolarını tatmin etmek amacı ile uzun ve büyük araç sevdiklerini düşünmekteyim. İşin garibi yaşadıkları memleket de sürekli kalabalık ve yoğun bir coğrafya yani. Neden istiyorlar bu kadar büyük ve uzun araçları anlayamıyorum.
Kısa boylu olsam uzun şasili otomobil alır mıydım? Bilemedim... Almam herhalde, gerek var mı?
ülkemizdede aşağı yukarı genel kural haline gelmiş, kısaboylu insanlar uzun ve geniş araç yada suv tercih ediyorlar, özelliklede bayanlar, çindede durum aynı olabilir.
büyük sevdası. bu his dünyanın çoğu yerinde böyledir, bu bir güç göstergesidir. geçmişten gelmiş ve geleceğe gidecek bir kavram. içgüdüsel olmalı kesinlikle. gelişmişlik bu duyguyu bazı bölgelerde törpülemesine karşın genelgeçer bir kanı sonuçta. daha büyük motor, daha büyük güç kim istemez ki? bu arkadaşlar da daha uzun, daha büyük araç istiyor.
jeremy klakson reisin de oldukça bilgili olduğunu bildiğim konu. eteğindeki taşları dökmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.
tipik bir şark kültürü.
zengin olmayanın "zenginim" havası yaratmaya çalışması, gerçekten zengin olanın ise "zuhahah nasıl da zenginim" şeklinde ortay koyması şeklinde vuku bulan saçmalık. kısacası sosyolojinin otomotiv sektöründe vücut bulmuş hali.
Gösteriş yapabilmek için oluşmuş olan merak. Çin'de açlık sınırı çok yüksek olmasına rağmen, bir kesim de bir o kadar zengin. Bu sebepten dolayı bir görgüsüzlük durumu söz konusu. Arabanın ne kadar uzun olursa o kadar iyi olduğuna inanıyorlar.
yazılanların hepsinin doğru olduğu sözlükteki ender başlıklardandır. ancak ekleme yapmak gereken bir husus var. çin cumhuriyetine baktığımız zaman otomobil kavramı o kadar yenidir ki inanmak mümkün değil.zaten yakın zamana kadar devlet başkanı dışında çinde otomobil sahibi olmak yasaktı. düşünün ki insanlar yıllarca bisiklete biniyor ve asla araba kullanmıyor doğal olarak içlerinde otomobile karşı büyük bir özlem var. boy takıntısından sonra en önemli mevzu budur aslında özetle.
Jeremy klakson un dediği gibi yar eğer devlet başkanlarından uzun otomobil görmüş heves etmiş olabilirler. Ayrıca çin de zaten bir boy takıntısı da var zaten kendileri kısa boylu olduğu için uzunluk onlar için gösteriş sebebi olabilir.
Benim anlamadığım olay ise Türkiye de niye long ot omobil satılmıyor?
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir