Aslında lüks arabaların arkalarının ekseriyetle dar olması durumundan bahsediyorum. Otomobil haber sitelerinde görmüşsünüz Çin'e özel bir çok long versiyon model üretiliyor. Adamların boy ortalaması 1.50 iken neden böyle bir şey yapıyorlar bilmiyorum ama bizim ülkemizde de olması gereken bir olay aslında. Bize de ithal etmeliler bu araçları. Ama alan memnun satan memnun niye böyle bir şey yapsınlar ki ? Hiç bir kullanıcının dar premium araçlardan şikayet ettiğini görmedim. X3 suv alıyosun dar , 3-5 serileri zaten dar , C serisinin arkasında nefes alınmaz , A4 A6 dizinizi yontarak düzeltir. Lüks arabaların arkasına rahat biçimde oturulmaması durumunu kabullenemiyorum arkadaş. Benim anlamadığım kimse bundan bahsetmiyor. Bu arabaların eksi özellik hanesinde hiç bu darlıktan bahsedildiğini görmedim. Bir de şaft tüneli oluyor bu araçlarda ki sormayın gitsin. Çin seddi mübarek. Araç değiştirmek isteyen variyetli insanlara herkes "yıldız yakışır" , "C180 yakışır abime" , "A4 çek" gibi laflar ediyor. Fakat hakikaten bu araçlara daha önce binmediklerinden mi yoksa cahilliklerinden mi böyle konuşuyorlar anlamıyorum. Yahu adamın 1.80 boyunda cocukları olabilir ya da dalyan gibi arkadaşlarıyla yolculuk yapan biridir bari onlara acıyın. Arkadaşlar su gibi satılan 3 serisi , kızılaydan dağıtılıyor diye dalga geçilen C serisinin arkasında rahat eden kaç kişi var geçerken merak ediyorum. Ben bu araçlar arkası dar diye kötü demiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın fakat , ben f10 Bmw'ye o kadar para dökeceğim arkasında çocuklarım , aile üyelerim ya da dostlarım rahat etmiyecek ? Ben bu oyunu bozarım. Anlamak gerçekten güç. Çin pazarına bu araçların long versiyonunu yapıyorlar. Demek ki tercih etmesek , "bu araçların uzununu getirin bize" deyip almasak , belki de bize de sebebini araştırıp long verisyon ithal edecekler. Bu arada bu Çinliler neden uzun araç istiyolar daha çözemedim ama bizede kesinlikle gelmeli.

Edit: Çinde vergiler yüksek olduğundan insanlar S Class almaktansa uzun E , 5 serisi almaktansa uzun 3 alıyorlarmış. Fark eder mi ? Bizde de durum aynı zaten. Kaynak : Onur Koray.
Ben Honda kullanıyorum ve A4 vb. alıp sıkışık oturan insanlara gülüyorum. Yıl olmuş 2017 hala şu şaft tüneli sorununu çözemedi şu Almanlar. Basık tavan olmayan diz mesafesi... onları saymıyorum bile. Ama sorsan "tok kapı yeaaa" derler
long'u alacak paramız olmadığından kaynaklanıyor olabilir. adamlar sonuçta resmen vergisiz alıyorlar.
Çinliler zeki, bi Türkler mal mantığına sahip yazarın açtığı başlık. Avrupa hiç akıl edemiyor zaten kendi araçlarını ithal etmeyi, ya da daha akıllıca düşünüp bütün modellerini long üretmeyi... Long modellerde şaft tüneli yok zaten di mi, araç da daha kolay park ediliyor, araç dinamiği, fizik kurallarından bahsetmiyorum bile öyle böyle bi viraj alan yok...
(bkz: çinlilerin uzun otomobil merakı) arama kutusuna çin yazınca böyle de bir başlık çıkıyor zaten niye bu lüzumsuz başlık açma gayreti anlamıyorum.
(bkz: arkadaşa honda civic verelim)
önden çekişli araçlarda ön tekere güç iletildiği için tekerin dönme açısı, arkadan çekişliler kadar büyük değildir.. dolayısıyla aks mesafesi de arttıkça dönüş açısı da artar bu çin gibi geniş yolların olduğu ülkelerde sorun olmayabilir, ama türkiyede sorundur.. hele ki küçücük araçlara hakim olamayan acemi sürücülerimiz varken uzun araç pek tercih edilmeyebilir, gereksizdir..
ikincisi önden çekişli araçlarda şaft tünelinin olması o aracın sahip olduğu şasinin 4x4 modellerinde de kullanılıyor olmasındandır.. bu ekonomi amaçlıdır.. 4x4 model için farklı şasi yapacağına, sadece 4x4 için şasi yapar, önden çekişli için de aynı şasiyi kullanır.. yani o a4'ler a4 quattro için şaft tüneline sahiptir..

diz mesafesi için bir çok kriter vardır, normalden çok uzun bir boya sahipseniz aradığınız diz mesafesini bulmak zaten bir sorundur, çünkü siz ortalama bir boya zaten sahip değilsinizdir, ki a4 de zaten kendisi uzun bir araçtır, belki şöförün koltuk ayarı çok geridedir, arkaya iyice yatırmıştır, bunun gibi bir çok kriter vardır diz mesafesini etkileyen..

not: honda civic'leri diz mesafesi konusunda tavsiye edebilirim şaft tüneli de yoktur bunlarda.. gerçi son kasalarına şaft tüneli koyarak biraz üzmüştür ama diz mesafesi yeterlidir.. (190 boyumla vtec2'nin arka koltuğuna sığabiliyorum)
otomobil alamadığımız için long veya değil çok da takılmamak gerek diye düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir