cruiser motosikletlerin kişinin isteğine göre düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan ve tamamen el yapımı olan bir motosiklet türüdür. kelime anlamı kesmek / kırpmak / biçmek anlamına gelmektedir.

ikinci dünya savaşı sonrası evine daha çabuk dönmek isteyen askerlerin motosikletlerini daha hafif ve daha hızlı yapmak istemeleriyle ortaya çıkmıştır.

genellikle cruiser motosikletler yanlış bir şekilde chopper diye kullanılır. halbuki chopper'lar cruiser'ın değişik versiyonudur ve her biri kendine özgü, eşsiz araçlardır. cruiserlar ise seri üretimdir.
genelde harley davidson ile özleştirilen tarz chopper motordur. hemen her markanın chopper türü bulunmakla birliklte cc açısından 125 cc’den başlayıp özel modellerde 2000 cc nin dahi üstüne çıkabilmektedir. seleleri alçak olup gidon seviyesi en alçaktan en üste kadar çok farklı seviyelerde olabilmektedir. hızlanma performansları çok iyi olmasa da en yüksek hızları ortalama 200 km ler seviyelerin ulaşabilmektedirler. en çok siyah renk yakıştırılmakla birlikte yine en güzel resimlerin aktarıldığı sanatçıların çok eserlerini sergiledikleri motor grubudur.
Birincisi her markanın chopperı olmaz her markanın cruiser'ı olur.Kişiselleştirildiği takdirde cruiser chopper olur(burası önemli).Türkiye'deki özgürlük, rock n roll kafasına da bakmayın,bunlar amarigada ırkçı grupların favorisi motorlardır .
Kanımca Türkiye'de kullanılabilecek tek motosiklet tipi.
Harley Davidson ile ülkemizde tanınmış olan kategoridir. bu motorlarda ölüm oranı diğer motorlara göre çok daha düşüktür. sebebinin gürültüleri ve sahiplerinin daha yaşlı kesim olması olduğu düşünülmektedir.
rock / metal müzik ile eşleştiren büyük bir çoğunluğun olduğu motorlardır. şahsen hayranlığım vardır ve ileriye yönelik planlarımın içerisindedir kendileri
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri