Hemen hemen chip tuning yaptıracak olan herkesin aklından ilk geçen soru cümleciği. Bu işin aslında en doğrusu şu; evet motor ömrünü birazcıkta olsa kısaltır. Ama bu motorunuzun ömrünün çok çok azına karşılık gelir.

Sebebi ise motor ömrü tahmin ettiğinizden çok daha uzundur. Yazılımın ömrünü kısalttığından çok daha önce ya arabayı satarız ya da motor başka bir sebep yüzünden kırılır.

Motorun ömrünün kısalmasının sebebi de daha fazla basınç, daha agresif avans haritasıdır.

Saçma sapan yerlerde chip tuning işi yaptırırsanız bu dediklerimin arkasında duramam, keza 100 kilometre sonra bile motorunuz kırılabilir.
Doğru ellerde yapılmazsa evet diyeceğim sorunsal. Motorun ömrü illaki biraz azalıyor ama biz bunu anlayamayız. Ama bir kasap yapmışsa yazılımı, sanayiden çıkmadan o piston bir yerimize kaçabilir, işte o zaman anlarsınız.
Normalde zaten motorlar PM , NOx vs vs etkenler yüzünden olması gereken güçten %20-30 arası daha düşük tutulur . Güzel bir haritalanma ile bu gücü geri kazanırsanız bence bir sorun yoktur .

Ayrıca bu iş biraz da kul hakkına giriyor satılırken chip vardı diye belirtmezseniz tabi .
Yapılan işin kalitesi ve yapanın bilgisi ile büyük ölçüde doğru orantılıdır. Denenmiş ve bilinen bir çok araba var. Bunların limitinin üzerine çıkılmaya çalışılması durumu sıkıntılı hale sokan yoksa düzgün yazılım (remapping veya chip tuning de denir) yapılan araç bilinçli kullanıldığında hiç bir sıkıntı yaşatmaz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri