Ne tamamen doğru, nede tamamen yanlış önerme. Bu denklem otomobili nasıl kullandığınız ile ilgili bir denklemdir. Her söylenene bir chip tuning sevdalısı olarak güvenmemek gerek.

Arabanızda daha fazla tork ve daha fazla beygir olacağı için; gaza daha az basarak eskisi ile aynı gücü elde edebilir yani aynı oranda hızlanabilirsiniz. Bu hareket yakıt tüketiminizi düşürecektir.

Sonuçta daha az gaza basıp aynı yolu gittiniz, yani motorun için daha az yakıt püskürtüldü.

Şimdi işin bir de gazlama kısmı var. Daha çok gaza basmak demek yazılımlı otomobilinizin daha çok benzini motora göndermesi demektir. Yani bütün olay gaz pedalının konumu ile alakalı.
Her şeyde olduğu gibi yakıt tüketimini sağ ayağınızın belirlediği durumu konu alan başlık.
Bence olay tamamen Haritalama ile ilgili . Sen valflerin açılıp kapanmasını , yakıt püskürtülmesini , patlamaları doğru yerde ayarlarsan daha az yakacaktır tabi .

Zaten güncel motorlar gerçek güçlerinden %15-20 kısılı olarak gelir çoğunlukla o yüzden kaliteli yerde yapılan chipler faydalı olabilir
4000 devirde aldığınız verimi 3000 bin devirde aldığınız için uygun sürüşte yakıtı azaltır. Ancak motorun gücü arttığı için sıktıkça yakıt çok fazla artar.

(bkz: basınca yakıyo)
Düzgün kullanılırsa düşürür evet. Gücü daha güzel bir bantta elde edebileceğiniz şekilde programlanırsa düşürür. Ama kafam kadar intercooler takıp alt devirlerde turbo lag'a maruz kalırsanız tam tersi artar. Yani olay oluşturduğunuz setup'a bağlıdır.
Haritada nasıl oynarsanız o şekilde değişecek durumdur. Üst devir sevip, bastığımda güç gelsin derseniz yazılımcı ona göre üstler ile oynayıp alt devirleri eco moda çekebilir. Sakin kullanımda düşer
kullanım alışkanlığınıza göre ayarlanması halinde normal olan düşüş. sakin bir kullanımı tercih ediyorsanız ve yazılımı ona göre ayarlarsanız tabiki düşecektir ancak bu sefer yüksek devirlerde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
Yakıt tüketimini düşürür belki ama egzoz emisyon değerlerini yükseltir. Yakında nefes alacak oksijenimiz kalmayacak beyler uyanın.
Emisyon değerini yükseltmesi kesin değildir her şartta. Bunu hava yakıt karışımını ona göre ayarlayarak düşürebilirsinizde aynı zamanda. Zaten yakıtın düşmesi de bir nebze bu ayarlada alakalıdır
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri