Chip tuning işleminin obd soketi üzerinden yapılamaması durumunda genellikle başvurulan yöntem. Beyin sökülür, 2-3 tane lehim yapılır, protokol kilitleri kaldırılmış bir şekilde yazılım atılır.

Sağlıklı mıdır? Bence değil. Sebebi çok basit, otomobilinizin başına bir iş geldiğinde beynin söküldüğü ortaya çıkarsa garanti dışı kalır ki beynin söküldüğünü anlamak sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Üzerinde illa ki tornavida vb. izler kalır. En iyi ihtimalle silikondan bile anlaşılabilir.

Bunun başka riskleri de var; yanlış lehim veya beyni açarken devrelere zarar vermek gibi. Bu yüzden adı sanı olan (ecufast, dr ecu vb.) firmalarda bu işlemi yaptırmak riskleri azaltır. En azından beyine bir şey olması durumunda hatalarını telafi edebilirler.

Dikkatli olmakta fayda var.
İşin biraz mutfağına girmiş olan kimsenin yaptırmayacağı işlem. Bir bilseler içeride ne fiyaskolar yaşanıyor, çalışsın diye dualar ediliyor. Yaptıracaksanız da güvendiğiniz yerlerde yaptırınız.
İşini düzgün yapanlar olduğu sürece beyine bir zarar gelse de zarar karşılandığı sürece herhangi bir çekince olmayacak işlemdir. Çok atla deve bir durum değildir yani.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri