Chip tuning yaptırmak isteyen herkesin kafasındaki soru işareti olan sorunsal. Yeni bir arabanız varsa, hala garantisi devam ediyorsa genellikle ilk akla gelen garanti meselesidir.

2-3 yıl öncesine kadar garantiyi bozmuyor diyebilirdim çünkü markaların servisleri chip tuning yapılmış olup olmadığını anlayamıyorlardır. Anlamak için beyini yurt dışına göndermek ya da log almaları gerekiyordu ki hemen hemen kimse bunu yapmak istemiyordu.

Ama artık hiç bir şey eskisi gibi değil. (trailer gibi oldu, da dan dan da dan!)

Artık servis kaydını almak için arabaya bağladıkları cihazın ilk işi arabadaki yazılımın orijinal olup olmadığına, orijinalse de daha önceden değiştirilip değiştirilmediğine bakmak. Eğer ters bir durum var ise merkeze direk 'araç yazılımı değiştirilmiş' diye not düşülüyor ve arabanız garanti dışı kalıyor.

Sonuç kısmı oldukça basit; garantisi devam eden, özellikle de otomatik şanzıman otomobillerinize yazılım yapmayın!
2012 yilinda scirocco dsg aracimin yazilimini neredeyse haftada bir yeni bir maple degistiriyorduk.Aracta intercooler wastegate dumpvalve bobin ngk bujiler coilover cart curt hersey vardi. baslarda servise goturdugumde ne oldugunu anlamiyolardi bile.Aracin kavramasini garantiden degistirdim.hicbir sorun yasamadim sonrasinda vag uyandi tabi bu islere artik o kadar kolay degil.
sorunsal olmaktan çıkmıştır.
zira garantiyi bozar ve bu da otomobil üreticileri tarafından tutulan kayıtlar sayesinde şıp diye ortaya çıkar.
(bkz: vag)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri