Ülkemizde son 3-4 yıldır çok popüler olan modifikasyon'dur.
Doğru yapılmadığı zaman arabanıza tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar zarar verir. Bu sebepten dolayı bu işi yıllardır yapan, referansları olan yerlere yaptırmanız gerekmektedir.
Turbo olan modellerde daha çok güç çıkaran yazılım güncellemesidir.
Turbo'suz modellerde sadece avans ve hava/yakıt oranıyla oynanırken asıl güç veren parça turbo'dur.

Turbo'suz arabalar için bir arkadaşım 'Rabbim ne kadar basınç uygun görürse o kadar' demektedir.
Günümüzde atmosferik motor'lu pek araba kalmadığından dolayı bu uygulama git gide popüler olmaktadır.
Halkımızın araba daha da güçlenince nasıl az yakacağını hala anlayamadığı teknolojidir.
Aslında denklem çok basit; siz 20km hız ile ilerlemektesiniz 100km hıza çıkmak istiyorsunuz. Yazılımsız bir araba ile bu hıza çıkmak için daha çok gaza basmanız yani gaz kelebeği'ni daha çok açmanız gerekmektedir. Ama yazılımlı bir araba ile daha az gaza basmanız yani motor içine daha az benzin basmanız gerekecek. Bu sebepten dolayı sakin kullanımlarda daha az yakıt tüketimi sağlanmaktadır.
Bir Dizelci Atasözü derki ; " Nekadar Duman Okadar Randuman " sözünü unutmamak gerek
bir kaç tık ile bir araçtan en az 20-30 hp alınabilecek büyük nimet . Gaza gelip 50-60 hp katanların enjektör turbo seti arayışına girmesine de sebep olur. referansı sağlam deneyimi bol adama yaptırılmalı
1.3 mjet'te çok işe yarıyan modifikasyondur. Eskiden 6.5 litre civarlarında gezen araba artık 5 litre civarların yakıt tüketiyor. Ayrıca bastın mı yürüsün diye bekleme devri de bitti, bastın mı gidiyor.
İşi bilen, deneyimli, referansı olan kişiler tarafından yapılmadığı takdirde, aracın anasını ağlatacak olaydır. Ancak aksi durumda ise, sağlıklı bir şekilde verim alınır.
Atmosferik arabaya uygulanmaması gereken şey.
O kadar para verirsiniz 100 hp'lik 1.6 litre aracanızdan max. 5 hp ve 10-15 n/m tork alırsınız. Eğer ciddi miktarda güç elde etmek istiyorsanız arabaya turbo takmanız gerekmetedir. Ama buda riskli bir işlemdir çünkü sonradan turboşarj takılan araç patlamaya hazır bomba gibidir.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri