3. jenerasyon olan 1950 modeli benim diecast koleksiyonumun ilk parçasıdır.

İlkokul yıllarıydı, bi ara sayıları inanılmaz artan "bir milyoncu", yani züccaciye dükkanının birine ailecek gitmiştik. Bizimkiler ufak tefek ev ihtiyaçları için rafların arasında gezinirken ben hemen en üst kata, oyuncak reyonunun olduğu kata çıkmıştım. her çocuk gibi gözlerimin içi gülerken, oyuncakların içinde geziniyordum. Benim babam da oyuncak konusunda sıkıntı çıkarmayan birisidir; nerede ilginç, sıradışı, pek rastlanmayan oyuncak görse daha biz istemeden eve getirir hatta bizimle oynardı. neyse ben rafların arasında gezinirken çek-bırak metal arabaların olduğu bölüme geldim. Şimdi hatırlamıyorum ama birini alabilir miyim diye sormak için alıp aşağıya götürdüm.

Bizimkilere gösterdiğimde pek sıcak bakmadılar; "evde bir sürü araban var, ne gerek var ?", "kaç yaşına geldin, hala araba mı oynayacaksın?" (ki sanırım 10 yaşında falandım) gibi cevaplar gelince biraz hevesim kırılmıştı. Sonra babamdan hiç beklemediğim bir soru geldi: "sen neden arabalarını biriktirmiyorsun"? Bu şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti. şimdiye kadar uzaktan kumandalısından, sesli-ışıklı orası-burası açılanlara kadar her türlü oyuncak arabam olmuştu ve bozulana kadar oynamaya devam etmiştim onlarla. Sonra devam etti: "Eğer koleksiyon yapacaksan almana izin veririm".

Bir anda üzerimdeki hüzün kayboldu, oyuncak reyonuna geri çıktım, diecast'lerin başına döndüm. Eğer koleksiyon yapacaksam bunlar saklanmaya değer olmalıydı. Aralarından gerçekçi olmayan, orantısız, oyuncaksı olanları direk eledim. Sonra ise iş daha zorlaştı; hepsi de hoşuma gidiyor, hiçbirini gözden çıkaramıyordum fakat sadece bir tane seçme hakkım vardı. Anneme sordum, "madem koleksiyon yapacaksın, klasik bir model olsun" dedi. Bu fikir mantıklı gelince arabalar içinden Suburban'ı seçmiştim. Böylece bugün de devam eden koleksiyon merakımın temelleri atılmış oldu.

Arada oyuncakçılarda gezerken hala görüyorum aynı marka (bkz: kinsmart ), aynı model hala satılıyor. Hatta çeşidini arttırarak çekici, pick-up, polis aracı gibi versiyonlarını da üretmişler.
tümünü gör
ilgili galeri