6.2 litrelik LS9 motora sahip olan canavar.
Motoru V8'dir ve supercharger ile beslenir, Tremec şanzıman kullanır (6 ileri).
İnanılmaz bir hızlanması olmasının bir yana, devirlenme isteği çok fazladır. Amerikalıların bile canını acıtacak kadar fazla yakıt tüketir. 630 beygir olduğu yazar katalogda ama hep 680 beygir civarlarında ölçülür. 15.5 inç'lik ön fren disklerine sahiptir ki bu ülkemizdeki bir çok arabanın lastiğinden büyüktür.
Son yıllarda üretilmiş bir çok arabadan daha çok merakımı çeken araba.
Gerçekten çok hırçın, çok düşünülmüş, çok fazla hesap kitap yapılmış. Süspansiyon geometrisinden tutun da kaç psi'da nasıl yürüyeceğine kadar bir çok detay çok güzel irdelenmiş. Rakip falan bırakmamıştır.
Alacağım araba olacaktır.
Piyasada bunun kadar ilgimi çeker hardcore başka bir otomobil yok. Devirlenme isteği, oynaklığı her şeyiyle zevk makinesi.
GMdeki bir geyik muhabbet esnasında temelleri atılmış araçtır. 70bin USD satış maliyetli Z06'nın olağanüstü olduğu konuşulurken, birinin aklına 100bin USD bütçe verelim bakalım daha ne yapacaklar bizim Argeci çocuklar sorusu gelir ve olaylar start alır.
Ar-ge'cilere 30 bin dolar daha verilmesi sonucunda yaratılmış olan otomobil.

Önüne geleni tokat manyağı yaptığı drag videosu burada
Saf sportif tasarımı ve korkunç güçlü motoruyla piyasada ki en başarılı modern Amerikan olabilecek güzellik. Muadillerine oranla uçuk olmayan fiyatıylada göz kırpıyor kırpmasına ama o tüketim değerleriyle memlekette ne yaparsını bilinmez.

16.8l / 100 km şehir içi
11.8l / 100 km şehir dışı
Bir kere manyak bir ivmelenmesi var bu arabanın bunun zo6 modelide öyledir diğer amerikanların(tabikide hepsideğil :)) aksine yolu çok iyi tutar zaten nurburgring tur zamanlarını inceleyenler anlayacaktır.
Yalnız bir falsosu vardır şöyleki bunu tasarlayan baş mühendisin dediğine göre arka tekerlerin üzerindeki ağırlığı azaltıp yol tutuşunu zayıflatmasın diye arka tamponları çamurlukları falan carbon fiber yapmamışlar ve Jeremy Clarkson Top Gear dada göstermişti parmağınızla arka tampona baskı uyguladığınızda içine göçüyor ve bu pek kalite göstegesi birşey değil günlük kullandığımız megane değilki bu bari daha sert bir malzeme kullanılsaydı ama olsun olur o okadarcık:) Tasarımını çok seviyorum adamlar sıradan c6 kasayı ne hale getirdiler:) ve bu tip arabaları çok seviyorum çünkü sürücüyle arabanın arasına girebilecek çok fazla elektronik zımbırtı yok ve en önemlisi manual vites:)
Bu tip arabalardan bir diğeri için(bkz: Porsche Carrera GT)

2008 yılında üretimi gerçekleşen corvette modelleri arasında çok özel bir konumda bulunan saf performans aracı.
c6 kasa kodlu, önde konumlandırılmış 6.2 litre hacimli atmosferik bir v8 motora sahip, arkadan itişli, 638 beygir güç ve 3200 rpm de 819 nm tork çeviren alet 6 ileri manuel şanzıman kullanarak gerçek bir sürücü otomobili olduğunu kanıtlanmıştır.
0'dan 100 kilometre hıza 3.2 saniyede fırlayabilen aracın maksimum sürati ise 334 km/h'dir.
ring'de 7:19:63'lük derecesi ile de kendinden çok daha güçlü, pahalı, pist odaklı ve ünlü araçlardan daha hızlı oluşu bu canavarın özelliğini kanıtlar niteliktedir.
(bkz: nurburgring nordschleife )
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri