1990 ile 1995 arasında üretilmiş efsanevi Corvettemodeli. 4üncü jenerasyon C4 Corvette şasisi üzerine konuşlandırılmış Lotusun geliştirdiği 375 HP V8 aliminyum blok LT5 motoruna sahiptir. Lotus'un silindir başına 4 sübaplı aliminyum silindir kapakları ile toplam 32 sübaba sahip bu motor, aracı 4,4 saniyede 100 km/h'e ve 180 mph üzerinde son hıza çıkartabilmektedir.
Ön konsolu güneş altında kalınca perişan olan otomobil.
Bir abimizde var ön konsol yüzünden başına gelmeyen kalmadı. Sesi (daha doğrusu gürültüsü), ivmelenmesi, hissettirdikleri gerçekten üretim yılının çok ötesindedir.
Bir tanesine zamanında çok yakın bir arkadaşım sahipti. Arka camının büyüklüğünden dolayı arka pandizot mahvoluyordu. Çok çalışılmış güzel bir otomobil olmasına rağmen çizgi kasılmazdı, pistte de bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Ne freni ne de süspansiyon sistemi buna uygun değildi. Klasik Amerikan kafası.
5100 adedi 1990 ve 1991 senelerinde olmak üzere, toplamda 6939 (bazı kaynaklarda 6922) adet üretilmiştir. Normal C4 Corvette'lerden görsel olarak çok az farkı olduğundan ayırdetmek zordur.
Son yıllarda koleksiyoner aracı statüsüne gelmiş olup, iyi durumdaki örnekleri Amerika'da 40.000 USD üzerinde değere sahiptir.
Lotus tarafından elden geçen süspansiyon ve direksiyon sistemi ile 1990 senesinde skidpadte 0,94 g dönebilen bir yol tutuşa sahiptir.
ZR efsanesinin başlama sebebi. Güncel ZR'lerin pistlerde ne kadar başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri