GM'in 60'lı yıllardaki en büyük denemelerinden biridir. Amerika da orta sınıf için bir ilk niteliği taşıyan arkadan motor arkadan itiş platformuna sahiptir. 60-69 yılları arasında 2 milyona yakın satan Corvair; coupe, cabrio, station ve sedan olmak üzere 4 farklı karoser çeşidiyle üretilmiştir. 6 silindirli hava soğutmalı bir motora sahip olan Corvair'ın "Yenko" tarafından hazırlanan yüksek performanslı versiyonu da bulunmaktadır.
Kendisine aslında boxer motorlu ve arkadan motorlu ilk Amerikan otomobili tanımlaması yapılabilir. GM'in küçük otomobil üretmeyi denediği 1960'lı yılların başında üretilmiş, 1969'da üretimden kalkmıştır.

Nedeni basit: Amerikalılar bu tip küçük otomobillere çok ilgi göstermiyorlardı. Ayrıca Muscle Car savaşlarının patlak vermeye başladığı bir dönemde 90 bg ve 6 silindir gibi 'zayıf' özelliklere sahipti. Kısacası Corvair yanlış zamanda üretilen bir otomobildi. Tabii bir de 1964'te üretimine başlanan Ford Mustang gibi bir baş belası vardı, onu da unutmamak gerek.

Birçok kişiye göre "Poor Man's Porsche" olarak adlandırılan Corvair'in bir de Convertible versiyonu üretildi. Daha sonra station wagon, ven ve pick up versiyonları da bantlardan inmişti.

Yine de bana kalırsa Amerikalıların ne kadar geniş görüşlü ve yenilikçi olduklarını gösteren bir otomobildir Corvair. Kendine özgüdür, Avrupaidir, sıradan değildir. Sırf bunlardan dolayı bile hayatta kalmayı hak eden bir araçtı kanımca...
dengesiz bir ağırlık dağılımı yüzünden dönemeçlerde, keskin dönüşlerde yoldan çıkmaya, savrulmaya çok yatkın olduğu için hakkında "her hızda güvensiz (unsafe at any speed)" adında bir kitabın bile yazıldığı chevrolet modeli. geleneksel rakibi, 1960'ta satışa giren önde motor arkadan itişli ford falcon'dur.

1960'ların başında geliştirilmiş orta sınıf general motors y platformunda yükselen ve orijinal olarak iki ve dört kapılı sedan gövde seçeneklerine sahip corvair,'da araca özel olarak geliştirilmiş, buraya dikkat, aracın arkasına boyuna konulmuş, 3.2 litre hacminde flat-6 silindirli maksimum 90 ps güç üreten hava soğutmalı bir otto motor bulunuyordu ve 4 ileri mekanik, 3 kademe turbohydramatic otomatik vites seçenekleri vardı.

dış tasarımında 1950'lerin sonlarında satışa sunulan tam boy chevrolet modellerinden, arkada motor arkadan itişli platformunda da Volkswagen kaplumbağa/Porsche 356'dan esinlenildiği biliniyor.

sedan ve iki kapılı coupe'den başka üstü açılabilir ve "greenbrier" panelvan/minibüs kasa seçeneklerine de sahip olan aracın üretimi 1969 yılında sona erdi ve yerini önde motor arkadan itişli chevrolet nova'ya bıraktı.
Önü çok sade, yandan hafif Karmann Ghia ve ona has oldukça uzun bagaj çizgisi, arkası zamane İngiliz/İtalyan spor otomobilleri. Yankeeler için oldukça yaratıcı bir çalışma.
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri