çoğu kişinin hayallarini süsleyen chevrolet camaro ile ford mustang'i kıyaslanması. iki büyük rakip. konumuz arkadan çekişli, manuel vites ve 300 beygirden fazla güç üreten çekici bir pony car.

her ikisi de önden konumlandırılmış motoru ve arkadan çekişi ile ağzımızı sulandırıyor. camaro 2 litrelik, mustang ise 2.2 litrelik motor hacimlerine sahip. 9:5:1 sıkıştırma oranı sonucu camaromuz 275 beygir -400 nm tork-, mustang ise 310 beygir -433 nm tork- güç üretiyor. redlinelar 7000rpm civarı, bir japon kadar değil ancak verdiği haz paha biçilmez. ağırlık olarak camaro bir 100 kilogram hafif. bu da kendisini mustang'den biraz daha hızlı olmasını sağlıyan ana unsur. 0-60mph hızlanmasını 1 saniye kadar önce tamamlıyor. veriler 5,2'ye 6,3 saniye.

mustang'in camaro'ya oranla iki büyük handikapı var. biri ağırlığı diğeri kötü vites geçişleri. o kadar hassas bir çizgi üzerindeki, ne yavaş ne hızlı mükemmel bir zamanlama gerekiyor. bu yüzden daha güçlü olmasına karşın camaro'nun arkasında kalıyor.

camaro 3000 devir altında ölü gibi dolaşırken; şahlanışı buradan sonra başlıyor. sanki sihirli bir değnek değmiş gibi. mustang her daim gürül gürül dolaşan bir şovmen daha çok ve 5000 devirden sonra numarası kalmıyor. çok farklı iki motora sahipler.

fren mesafesinde ağır olan ford'un bariz bir üstünlüğü var. yaklaşık 3 metre kadar bir farktan bahsediyoruz. bunun sebebi biraz da mustang'in özel performans kiti. camaro standart olarak benzer özelliklere sahip ekipmanlar kullanıyor ancak veriler mustang'in üstünlüğünü ortaya koyuyor. özellikle sekiz testinde mustang adının hakkını veriyor. camaro düz yolda, mustang ise dönüşlerde üstün taraf.

önden motorlu dememize rağmen mustang'in motoru camaro'dan biraz daha geride yer alıyor. bu da ağırlık dağılımını ve virajları kuşkusuz etkiliyor. mustang'in yol tutuşu biraz daha eğlenceli ve kusursuz bir imaj sağlıyor.
l4 motorların ardından bir de v8 kapışması beklediğim karşılaştırma.
yeni kasaları için konuşacak olursak eğer, galip tartışmasız ford mustang olacaktır. sebepleri saymakla bitmez; camaro'nun kronik sorunları çok, kimse yol tutuşunu beğenmiyor, camaro'nun tek amacı şov. mustang onun yanında çok daha düşünülmüş ve çalışılmış bir otomobil.
ford mustang'in neden gerçek efsane olduğunu gösteren başlık.
Transformers: The Last Knight filminde karşı karşıya gelecek olan modeller.
Ben sadece tipe bakarak masteng diyorum
Karşılaştırma olacaksa Ford Shelby Mustang GT350 ile Chevrolet Camaro Z28 arasında olmalı dediğim versus.
Camaro, Mustang in onunde diz coker, tovbe ister.
Küçüklüğümden beridir bir mustang aşkım var. İleride bu iki arabayı da alabilecek ekonomik gücüm olursa ve camaro alırsam kendime ve hayallerime ihanet ederim. Kesinlikle mustang. Atına kurban olduğum...
İkisine de hiç binmedim. Camaro gerçekten güzel bir araba ama sanki daha çok gösteriş arabası gibi duruyor. Mustang ise daha ağır abi daha oturmuş bir görüntü sergiliyor.
Şimdi herseyi geçtim Chevrolet Avrupa da yok bu da parça, servis vs. Sıkıntısı demek. Şimdi bu arabanın yağı filtresi nerede değişecek? Tamponu vurduk diyelim çıkmasını bulabilecek miyiz? (bkz: Swh*)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri