Standart fren hortumlarından daha iyi basınç sağlayan hortumlardır.
Standart olanları esnek bir malzemeden yapıldığından dolayı basınç anında esneme yaparlar bu da fren basıncının düşmesine sebep olur. Malzemeyi çelik ile değiştirirseniz esneme olayı ortadan kalkar ve fren basıncı artar. Güzel bir modifiyedir.
trackday cilerin fren sisteminde yaptığı önemli modifiyelerden biridir.
Özellikle yaşlanmış otomobillerde çok işe yarayan geliştirme.
Zaman içerisinde özelliklerini yitiren hortumları yenilemek gerekir, en babası da 100tl tutar.
normal fren hortumları lastik ve çıplaktır. Siz frene yüklendikçe gözle göremeseniz bile basıncın bir kısmı o lastik hortumları esnetir, balon şişirmek gibi düşünün, siz verdikçe esner, böylece kalipler üzerine verdiğiniz gücün tamamı aktarılmaz. çelik fren hortumu plastik hortumun etrafının çelik teller ile örgü kaplama yapılması durumudur. aslında kaliteli duş hortumlarında da vardır. yanlış duymadınız, koçtaşa girip bakın 5 liraya da duş hortumu vardır 40 liraya da, işte o pahalı olanı alın bakın hortumunu inceleyin, çelik fren hortumu ile aynı şekildedir. neyse, sağlamdır, esnemez, yırtılmaz kolay kolay.
fren hissi bakımından leş gibi olan frenleriniz bile muhteşem hale gelir. fren tutar tutmaz, araç durur durmaz onun bir çok parametresi vardır ama frene hissi konusunda çok hassas tepkileri bile algılamanızı sağlar.
Özellikle yıllanmış otomobillerin can dostudur.
Yıllar içerisinde yıpranmış olan hortumları çelik olanları ile değiştirmek gerekir. Fren hissi de, gücü de değişecektir. Yaptırması çok kolaydır hazır setlere 200 tl para vermek enayilik olur.
Fren pedalı hassasiyetini hayvan gibi değiştiren hortumlardır.
Bu kadar ucuza bu kadar etkili modifiye zor bulunur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri