Şirketimizde kullanmak üzere kazalı araç alımı yaptık. Bu süre içerisinde aracın tadilatının ve tamiratının yapılması gerekiyordu. Tabi bu süreç maddiyat ve keyfi ustaların elinde olduğu için uzayabilirdi. Bu yüzden bu tadilat süresinin belirsiz olmasından tevellüt aracımıza çekme belgesi aldık.
Çekme belgesi ne işe yarıyor derseniz. Bahsettiğim süreç içerisinde aracınız her türlü vergi ve sigortadan muaf oluyor. Bu şekilde size ekstra maliyet çıkartmıyor
Yalnız önemli olan nokta şu ki.. Çekme belgesi olan araç ile trafiğe çıkamazsınız. Çıkarsanız çok ciddi cezalar yersiniz.
Çekme belgesi demek araç trafikten çekici ile çekilecek halde olmak demek değildir. :) Bu yanılgıya düşmeyin.. Çekme belgesi demek trafikten geri çekilmek artık trafiğe dahil olmamak anlamına gelir.

Aracınızı trafikten çekmek / çekme belgesi almak için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

1. Aracınızın hiç bir şekilde borcu olmamalıdır. Yani geçmiş döneme ait ve bulunduğunuz dönemin Motorlu taşıtlar (MTV) vergisi ve Trafik cezası ödenmiş olmalıdır. Bunlara karşılık vergi dairesinden borcu yoktur kağıdı almanız gerekmetedir.

2. Aracınızı kullanılmayacak yani yatacağı veya tadilat göreceği yere götürün. Çünkü bir daha aracınızı yürütemezsiniz. Sanayi içinde gezmek serbest :)

3. Aracınızın üzerindeki plakaları sökün ve kolunuzun altına alın.

4. Şoförler Ve Otomobilciler Odasına gidip 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1) alın. Ek-1 formu denilen şey bu forumlar. Kafanız karışmasın

5. Bu formları bir arzuhalciye doldurtun. Kalemle doldurmayın deniyor.

6. Belge müracaatı için dilekçe yazmanız lazım bunu da yine arzuhalci abimizden rica edip yazdırtabilirsiniz. Onlar da nasıl yazılması gerektiğini biliyorlar.

7. Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine gidin. Plakalarınız, dilekçeniz, ruhsatınız, vergi dairesinden aldığınız borcu yoktur kağıdı ve ek-1 formlarınız elinizde olsun.

8. Bu işlemler sırasında sizin elinizde 2 tane olan (ek-1) formunun 1 nüshası size verilecek ve üzerinde araç trafikten çekilmiştir mührü basılacak.

Aracınız bu şekilde trafikten çekilmiş ve vergilerden muaf hale gelecektir. Aracınızı bu şekilde satabilirsiniz. Satarken de yine bu form ile yapacağınız için kaybetmeyin ve vergi dairesine bu formu ibraz ederek satışı yapabilirsiniz.
Satmazsanız tadilat bittikten sonra tekrar trafiğe sokacaksanız da yine bu belge gerekli olacaktır.

Önemli not: Çekme belgesi olan araç 3 yaşını doldurmamışsa, aracın alındığı kişiden veya yerden muayene bilgilerini gösterir bir belge istemeniz gerekir. Aksi durumda araç hiç muayeneye girmemiş gibi işlem görür.
Bu işle uğraşacak, soruları olan herkesin okuması gereken yazıdır.
burdan dede'den işi öğrenip "çıtır hasarlı keyfe keder boyalı" pertten toplama sahibinden ilanları oluşturmak için kullanmamanız gereken başlık
bunca yıldır bir şeyler yazıp çizmeme rağmen, okuyunca bilmediğimi anladığım haber.
bunlar da ilginizi çekebilir