3 Gündür ilanda olan aracıma gelen 12 tane "Bilmem kaç liralık X ay vadeli Müşteri çekimiz var üzerini nakit tamamlarız" şeklinde mesajlardan girmiş olduğumun buhran halimi dile getireyim dedim.
Cevap olarak "Nakit paranızı verin, satışı ve aracı çek çıkınca 1 ay sonra veririm kardeşim" diye tersleyerek mesaj atıyorum bir daha yazmıyor.
Bazıları ise "Çekin fotoğrafını whatsapp'tan göndereyim bakın soruşturun" diyor. Yine aman dikkat diyorum. Çünkü bankalar evet sağlam vs gibi şeyler söyleyip çek çıkmayınca size çek bedeli 1000 tl gibi bir rakam ödeyip aradan sıyrılıyor.

Bu konuyu biraz araştırdım. Nasıl bu şekilde tipler türedi diye? Tenzih ederek söylüyorum ama sanki bir dolandırıcılık kokusu alıyorum.
İnternette yaptığım araştırmalar sonucu gerçekten bu şekilde çek senet ile alım yapmak isteyen kişilerin mesajların sık döndüğünü ve genellikle yeni ilanlara sabah saatlerinde yaptıklarını görüyorum. Uyku sersemliğinden mi yaralanmak istiyorlar bilemedim. Biraz nakit ihtiyacınzdan dolayı "neyse yarısını alayım şu ödemelerimi yapayım sonrasını çek çıkınca hallederiz" diye aracınızı satıp sonra çıkmayan çek peşinde koşmayın.

Bir musubet bin nasihattan iyidir diyerek, Ticaret yaptığım dönemlerde elimde patlamış 45.000'lik bir çeki olan biri olarak aracını bu şekilde satmaya yönelen arkadaşlara dikkat etmelerini, çek ve senetin günümüz de pek bir bağlayıcı cezalara gark olmadığını biliyorum.
Aman diyeyim. Para buraya araba oraya yapın. Dikkat edin canınız yanmasın!

İlan sitelerinin de acilen bu mesajlara bir çözüm getirmesi gerekir. Nasıl ki seçenekler arasında takas istemiyorum tikini tıklayınca takas kelimesini mesaj gönderiminde engelliyor, aynı şekilde "çek senet ile satış yapmıyor" kutucuğu da konmalı.
belki dolandırıcılıktan belkide "çoh eyi egonomi" sonucu oluşan nakit sıkıntısından dolayı ortaya çıkan durum.
ceki vadesinden once kirdirip oyle gelsinler diyecegim alicilardir. Sonucta bir suru yasal tefeci mevcut piyasada.
ne kadar güvenilir olduğu iddia edilsede alışveriş yapacağın insanı tanımıyorsan uzak durulmalıdır çünkü türlü türlü katakulli dönebiliyor
bunlar da ilginizi çekebilir