ispanyol formula 1 pilotu.

2008’de karting’le başlayıp, 2010’da formula bmw’ye geçiş yaptı.

2012’de formula 3 denemesinden sonra, 2013’te gp3’te yarışmaya başladı. ancak sezon ortasında formula renault 3.5 serisi’ne geçiş yaparak 2014’te bu seride şampiyonluğa ulaştı.

2015’te ilk kez formula 1’de sahne alan carlos sainz jr, toro rosso-renault takımı adına yarışıp 15. sırayı aldı.
iki kez dünya ralli şampiyonu olmuş carlos sainz’in oğludur.
STR'nin 2015 sezonundaki iki çaylak pilotundan biriydi. Sezon sonunda 'teenager' Max Verstappen'in hem puan hem de sıralama turlarında gerisinde kalması açıkçası pek iyi olmadı. Yine de daha ilk sezonunda eleştirmemek gerek, sıkı bir soyadına sahip iyi işler yapacaktır.

2015'teki en iyi derecesi Amerika GP'sinde elde ettiği 7'ncilik ve toplam 17 puan ile kapattı sezonu. Bunun yanında aynı otomobille Verstappen ise iki kere 4'üncülük elde etti ve toplam 49 puan ile ciddi fark attı Sainz'a. 94 doğumlu olduğu için ondan beklentiler yüksek, ki bunları gerçekleştirecektir de. Biraz sabırlı olmak lazım.
formula 1 deki ilk tam sezonunu takım arkadaşı ardında tamamlamış olan ispanyol pilot. takım arkadaşı max verstappen 49 puan toplarken sainz jr ise sadece 18 puan toplayabilmiştir.

direkt olarak bakıldığında yarışlarda takım arkadaşı kadar etkili bir performans ortaya koyamadığı açıktır. fakat, takım arkadaşına oranla aracında daha çok arıza yaşaması ve takımın max verstappen'i daha çok kayırması bu durumun ortaya çıkmasında etkili olmuştur.

buna rağmen carlos sainz jr, sıralama turlarında max'a 10-9 üstünlük kurmuştur. ayrıca, iki pilotun da tamamladığı yarışlarda 5-5 lik bir eşitlik söz konusudur. puan olarak bakıldığında sainz jr'un takım arkadaşına ezilmiş olduğu gibi bir algı oluşsa da durum tam olarak bu yönde değildir.

ama tüm bu yanıltıcı olayların ardına bakılınca da max verstappen genel olarak yarışlarda sainz jr'dan daha çok kendini sivriltmiş, ataklarıyla ve yarış stiliyle takım arkadaşının önünde yer almıştır.

(bkz: carlos sainz junior)
toro rosso ile sözleşmesini bir sene daha uzatan pilot. çok gösterişli bir sezon geçirmese de sözleşmesindeki opsiyonu aktive etmişler. red bull bir sene daha genç pilotla devam kararı almış.
babasının hatrına sözleşmesi uzatılan pilot.
(bkz: carlos sainz)
2017'de de Toro Rosso'da yarışacağı resmi olarak açıklanmış pilot.
babasının oğlu değildir.
2018 sezonunda Renault takımına geçecek olan pilottur. Renault'da Hulkenberg'in yanında yarışacak gibi görünüyor, zira Palmer'ın durumu pek güçlü görünmüyor takımda.
ABD Grand Prix'sinden itibaren Renault'da yarışacak pilottur. Böylece koltuğunu Gasly'e kaptıran Kvyat takıma geri dönmüş olacak, Renault'daysa Palmer yerini Sainz'a kaptırmış oldu.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri