dünya şampiyonu ispanyol ralli pilotu.

ford'la başlayan ralli hayatına toyota'yla devam etmiş daha sonra da lancia'ya geçiş yapmıştır. daha sonra subaru'ya geçmiş ancak aradığını bulamayınca ford'a geri dönmüştür. sonra bir geri dönüş daha yaparak toyota'ya dönmüştür. ford'a ikinci kez geri döndükten sonra bu kez citroen'e geçmiş ve topaca dönen kariyerini burada noktalamıştır.

bunca marka arasında gidip gelmiş ancak iki şampiyonluğunu da toyota celica'yla kazanmıştır. böylece tüm zamanların en çok şampiyonluk kazanmış 7. isim olmuştur.

daha sonra kendini dakar rallisi'nde denemiş ve 2010'da volkswagen'le şampiyonluğa da ulaşmayı başarmıştır.
Lakabı 'Matador'dur. Halen Dakar Rallisi'nde ikinci galibiyetini kovalıyor, bu arada oğlu da Formula 1'de yarışıyor.

1990 ve 1992 yıllarında şampiyon olmuş, 26 galibiyet, 97 podyum elde etmiş ve toplam 757 etap kazanmıştır.

Sainz'in araç içi kameralarını izlediğinizde genelde aşırı fazla direksiyon hareketi yaptığını görebilirsiniz. Sert bir tarzı ve otomobili kopartarak kullanmayı seven bir yapısı var. Spekteküler görüntü vermeyi seven bir pilot kendisi.
gelmiş geçmiş en başarılı ispanyol sporculardan biridir.
sadece kazandığı yarışlar değil sürüş karakteriyle de gönlümüzü fethetmiş pilot. sebastien loeb ve sebastien ogier gibi isimler son dönemde kendisini geride bırakmış olsa da sainz'ı hiç unutmayacağız.
2018 Dakar'ı kazanan ve zaten inanılmaz olan kariyerine ikinci Dakar galibiyetini eklemiş İspanyol pilottur. Böylece Sainz 90 ve 92 WRC şampiyonluğunu yanında 2010 ve 2018 Dakar galibiyetlini elde etmiş oldu.
İdoldur. Son zamanlarda takip edemesem de elbette hep bana babacan bir adam gibi gelmiştir sportif başarılarının ötesinde.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri