Motorun karakterini belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Üç parça olarak anlatırsak:

1- Oranı birin üstünde olanlar; beygir gücüne odaklı motorlardır. Taşımaları beklenen yük azdır. Motorun silindir çapı strok uzunluğundan fazla olduğu için kolayca devirlenebilir. Dandik çin malı mopetlerde bile devir göstergesinin otomobillerdekine göre daha yüksek devir limiti olmasının sebebi budur. Ve evet motosikletlerin taşıması gereken yük de az olduğu kolayca devirlenebilecek bu motorlar tercih edilir.

2- Oranı bir olanlar; içten yanmalı silindirli motorlar içinde en dengeli motorlardır. Hele de boksör tip motorsa dadından yinmez (bkz: boxer motor). Neyse konumuza dönersek, beygir-tork değerleri arasında da fazla fark olmaz eğer aşırı besleme yoksa. Örnek: BRZ ve GT-86 kardeşlerin motoru FA20D, ÇapxStrok= 86x86 , kız demiş ne kadar arabayla uyumlu bir motor. Sonra mutlu mesut market otoparklarında yuvarlak çizmişler.

3-Oranı birden düşük olanlar; Tork üretme eğilimi daha yüksek olan motorlardır. Tabiri caiz ise eşek niyetine kullanılan motorlardır. Strok çaptan uzun olduğu için gücü kolayca iletebilirsiniz. Daha fazla yüke daha kolay ivme kazandırabilirsiniz. Birçok otomobil motoru bu orana sahiptir fakat yük taşımak için tasarlanmış traktör,kamyon vs. araçlarda bu oran daha da düşer (Strok çap oranı olarak söylemeye başlarsınız birden fazla gözüksün diye ). İlk durumdakinin aksine burada pistonun yolunun uzun olması devirlenmeyi sıkıntılı bir hale getirir. Otobüste şöförün arkasından ibrelere bakarken devir göstergesinde bir elin parmağından az rakam görürseniz şaşırmayın yani.
Birde sizin düz yolda 180 yaptığınız (!) tüplü Accent'iniz yokuşta bayılırken yanınızdan tor tor geçen dizel araba cebindeki fazladan torkla sollayıp gider (gerçi bunun daha çok dizel motor olmasıyla ilgisi var ama gene de içimden geldi yazmak).

Özet bir deneyle olayı anlaşılabilir hale getireyim: Serum hortumunun bir ucuna bildiğimiz şırınganın, öteki ucuna da büyük, hayvan şırıngasının takıldığı deney var ya sıvıların kuvveti iletmesi ile ilgili; onu düşünün ya da yapın, olmadı yutupdan izleyin bari...
tümünü gör