Kenan Sofuoğlu'nun yetiştirdiği ve halen hocalık yapmaya devam ettiği şu an MotoGp Redbull Rookies Cup'ta yarışan kardeşlerdir. Çok büyük gelecek vadediyorlar. Bugün Almanya ayağında Can Öncü birinci olurken Deniz Öncü de üçüncü olarak podyumda çifte istiklal marşı çaldırmışlardır. Genel klasmanda ise Can Öncü liderken Deniz Öncü 4. durumdadır.
Bilmeyenler için MotoGP Redbull Rookies Cup, adından da anlaşılacağı üzere MotoGP yarışçı seçme kategorisidir. ikisi de 2003 doğumludur, yani henüz 14 yaşındalar. Toprak zaten kendini kanıtladı ve bir kaç sene içinde dünya şampiyonasında yarışması bekleniyor, Öncü kardeşlerin de 5 sene içerisinde Moto2 ye kadar yükselmesini bekliyorum. MotoGP de ne olur bilmiyorum zira orası tam kurtlar sofrası ama bu azim ve çalışma ile giderlerse güzel sonuçlar alacaklarını düşünüyorum.
Benim açımdan daha da önemli olan ise Kenan'ın yokluk içinde tek başına açtığı yolda 3 tane ciddi gelecek vadeden sporcu yetişti ve yetişmeye devam ediyor. Onlar da Kenan gibi vefa gösterip arkasını unutmazsa bir kuşak sonrasında motosiklet konusunda Türkiye de İspanya ve İtalya'nın domine ettiği motosiklet yarışlarında pay sahibi olacaktır.

yarışın tekrarını izlemek için link:
www.redbull.tv/live/AP-1R8YSMCJ11W11/red-bull-moto-gp-rookies-cup

ilk başkta yağmurdan start erteleniyor. sonrasında tekrar başlıyorlar.
Umarım kenan sofuoğlu gibi şişirme başarılı değil de gerçekten başarılı olurlar dediğim durumdur

Ekleme: kenan sofuoğlunın geçmişinin nasıl olduğu ya da buraya kadar nasıl geldiğini bir kenara bıraktığınızda Superbike dışına çıkıp çok daha ileriyi hedeflemeyen birini görüyorsunuz. Hasbelkader bir yere geldik, gücümüz buraya yetiyor diyip orada kalmak korkaklıktan başka bir şey değildir.
Kenan Sofuoğlu'nun yaptığı değişik hareketler insanı kendisinden soğutabilir ama kesinlikle balon değildir çünkü ilk galibiyeti birçok maddi imkansızlıklarla kazanılmıştır, ciddi emek vardır. Sonradan çoluk çocukla yarıştığı doğrudur ama gençlik yıllarındaki azmi görmezden gelmek ayıp olur. Kardeşlerimize gelirsek inşallah Toprak,Kenan abileri gibi başarıya koşarlar. Bu ülkeye motorsporları açısından büyük galibiyetleri motorcular getirmiştir, kardeşler de devamını getirir umarım
Umarim kenan sofuoglu gibi burunlarini siyasete sokmazlarda basarilariyla anariz hep. Bizim boyle genclere ihtiyacimiz var.
başarının tanımını nasıl yaptıklarını merak ettiğim sözlük yazarlarını barındıran başlıktır.
yarışmaya 16 gibi yüksek bir yaşta hem de Türkiye gibi motor sporlarının esamesi bile okunmadığı bir ülkede başlayacaksın. sonra depremde evin yıkılacak, enkaz altından çıkacaksın, baban borç harç edip 15-20 bin euro denleştirecek seni avrupaya R6 kupasına gönderecek, tek atımlık kurşunun olacak, piste çıkacaksın, hiç görmediğin kadar yağmuru avrupada göreceksin, kıt kanaat denkleştirdiğin motoruna yağmur lastiği alacak paran olmadığı için yağmurda kuru zemin lastikleri ile çıkacaksın ve düşeceksin. sonrasında bir Türk iş adamı biraz destek olacak ve ikinci yarışta birinci olacaksın ve sonrasında da R6 kupasında şampiyon olacaksın. sonra takımlar hiç sponsorun olmadığı için birer birer seni reddedecek. maddi sıkıntılar ve sakatlıklar içerisinde geçen sezonlarda superstock 600 superstock 1000 gibi sezonlarda 2. lik 3. lük elde edeceksin. SuperSport 600 kategorisinde 5 kere dünya şampiyonu olacaksın. bu sürede yaşın ilerlediği için atı alan çoktan üsküdarı geçmiş olacak. bunun yanında bu kısa sürede 2 ağabey bir baba ve bir evladı toprağa vereceksin. cebinden para harcayıp pist yaptıracaksın, burada sporcu yetiştireceksin, gittiğin takımlara bu adamları da alt kategorilerde yarıştırmazsanız anlaşma yapmam deyip yetiştirdiğin adamların yarışmasını sağlayacaksın, yetiştirdiğin adamlar da birer birer zaferler kazanacak ama 4-5 yaşlarından itibaren pistlerde büyümüş milyonlarca euroluk sponsor destekleri ile yarışan adamların boy ölçüştüğü sahnede olamadığın için sana şişirme başarılı desinler.
Kenan sıfır bütçe sıfır destek sıfır sponsorla bu kadarını yaptı, peki sen elinde olan az ya da çok imkanla herhangi bir alanda ne yaptın? Kaç kişi adını biliyor?
Dün ilk yarışlarını Red Bull TV'de izlediğim kardeşler.

Almanya'da sağanak yağmur altında, Sachsenring pistinde yapılan yarışı Deniz Öncü kazandı, Can Öncü ise üçüncü oldu. Deniz küçük olan kardeş, 11'nci kalktı ve inanılmaz bir sürüşle üçücü turda liderliği ele geçirdi. Yarış için hiç hata yapmadı, ikinci olan Alman rakibine tur başına 2.5 saniye fark atarak yarışı bitirdi. Gerçekten inanılmazdı.

Diğer yarışlarını da takip edeceğim bu ikilinin. Bu arada Can da üçüncü oldu ama şampiyonadaki rakibi 15'inci olduğu için puan olarak ciddi avantaj elde etti.
Önceki postta söylediğimin üstüne;

Bugün Brno'da canlı izleme fırsatım oldu ikisini de. Can Öncü Red Bull Rookies Cup birincisi olurlen, Deniz Öncü yarışı dokuzuncu tamamladı.

İkisi de güzel potansiyel barındırıyor ancak Can gerçekten bir adım önde fakat Deniz de yarışta süspansiyon problemi yaşamış, etkisi olmuştur. Yolları açık olsun. Tekrar söylüyorum umuyorum Kenan Sofuoğlu gibi ileriye göz dikmeyen bir yapıya bürünmeden en ileriye oynarlar.
bunlar da ilginizi çekebilir