cam filmi kullanan herkesin aklında olan sorudur.
cevabı ise 'evet geçer'. hafif kusurlu olarak muayeneden geçer vize alırsınız.
geçtiğini bilmeme rağmen muayeneye giderken aklıma sürekli takılan sorudur.
geçene kadar inanmak çok mümkün olmuyor.
Hafif kusurun nimetlerinden biridir.
Muayeneden geçer, artık polisimiz de çok sallamıyor. Yaptırmalı..
Muayeneden geçip de polisin yer yer problem yarattığı çelişki durumudur.
Yeni bir soru sorayim en ön cam da film olursa geçer mi ?
muayeneden hafif kusurlu damgasıyla geçer, polis ceza yazar, mahkeme iptal eder şeklinde açıklanabilecek durum.

şöyle ki,
--- spoiler ---
diyarbakır 4. sulh ceza hakimliği, bir kişinin aracının camında renkli film olduğu gerekçesiyle kesilen 198 lira para cezasının iptaline karar verdi. kaynak
--- spoiler ---

karara gerekçe olarak dışarıdan aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesi gösterilmiş.
yani kanunen cezanın hukuka uygun olabilmesi için renkli camların sürücünün görüşünü engellemesi gerekiyormuş.
bu da demek oluyor ki aracın ön camına doğal olarak film çektirlemez. şoför ve yolcu tarafında bulunan yan camlara ise, yan aynalarda görüş problemi yaşanacağı için yine film çektirilemez.

sanırım bir üst entaride sorulan "yeni soruya" da cevap olmuştur bu karar ve yorum.
kalubeladan kalma trafik kural ve düzenlemeleri ile yönetilmeye çalışan düzenin garabetlerinden bir diğeridir.

tamamen polisin keyfine kalmıştır.
yönetmelikte bile ikilemlerin mevcut olduğu sorunsal. sanırsam kimse doğruyu bilmiyor.

--- spoiler ---
mevzuatlardaki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği yüzde 70'in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna bilim, sanayi ve teknoloji bakanlığı'ndan ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların 'E' veya 'e' işaretinin yanında 'V' sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır. bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir.
--- spoiler ---

bir de şöyle bir şey mevcut;

--- spoiler ---
18.07.1997 tarihli karayolları trafik yönetmeliği’nin, 09.09.1997 revize tarihli 63. maddesinde:
“ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.” ifadesi yer almaktadır.

ancak böyle bir yasağın yönetmelik yoluyla giderilmesi idare hukuku yönünden mümkün olmayıp, bu tür bir yasağın ancak ve ancak yasa ile getirilmesi gereklidir. hukuki yönden tartışmalı olan bu durum açıklığa kavuşuncaya ve otomotiv cam filmi uygulamaları ile ilgili avrupa birliği ülkelerinde kullanılan standartların adaptasyonu tamamlanıncaya kadar yukarıdaki yasaklama idari makamlarca uygulanmaktadır.

buna göre, cam filmi uygulanmış araçlar için aşağıdaki olasılıklar mevcuttur:

- trafik denetimlerinde tespit edildiği takdirde, trafik kanunun 30/1-b maddesine göre para cezası kesilebilir.

- araçların trafik muayenelerini yapan kuruluş cam filmleri sökülmeden muayene yapmayabilir.
--- spoiler ---

yönetmelikler böyle olunca her kafadan ayrı bir ses çıkması normal.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri