Sürekli nette ve çevremde karşılaştığım durumdur.Nedense insanlar araçları başka marka olsa bile '' Bu da benim Cadillac 'ğım '' diyor.Çok yakınımda bir kişinin Ford Focus arabası var bu cümleyi kullanıyor.Yada kendisi bir araba yapmış ama '' El Yapımı Cadillac '' demeyi ihmal etmiyor.Nedir bu Cadillac sevgisi anlam veremedim.Hani ulaşılacak bir marka olsa eyvallah ancak durum hiçte öyle değil.Amerika nın Rolls Royce u desek yanlış olmaz.

Aslında bu durum Amerikan kültürünün empoze edilmesinden dolayıdır.'' Muscle Car '' otomobilleri ve Klasik Amerikanları kastedmiyorum sakın yanlış anlaşılmasın.Yapacağımız Yerli Otomobilin örnek alındığı araç bile Cadillac BLS.Amerikan Başkanı da özel yapım bir Cadillac One adlı zırlı bir araca biniyor.Keza geçmiş tüm başkanlarda öyle.

Belkide tamda bu yüzdendir.'' Amerikan Başkanı dünyayı yönetiyor ! '' ve Cadillac a biniyor.Bildiğim kadarıyla Türkiye de Cadillac resmi olarak yok.Yinede insanların gönlünde bir şekilde yer etmiş.
Mevzu bahis Mercedes için de görülebilecek durum. Kişi hangisini daha iyi biliyor ya da kendine yakın görüyorsa onu tercih eder. Bilindiği üzere iki marka da toplumun geneli için algılanan en üst kalite seviyesi denilebilir (toplum cahil nerden bilsin Maybach, Rolls Royce, Lincoln...). İnsanlar kendilerini bu seviyeye layık görürler fakat ona erişebilecek imkana sahip olmadıkları için çelişki içine düşerler. Bunun da çözümü olarak avuntu devreye girer. Diğer yandan da hiçbir zaman erişemeyeceği inacının dile yansımasıdır "bu da benim Mercedesim, Cadillağım" sözleri.
Bence bu durumda hiçbir yanlışlık yoktur.
Ben de mesela arabama ferrarim derim oysaki emisyon canavarı 1.6 araba.
Mesele neye sahip olduğun değil sahip olduğun şeyin senin için ne ifade etmesidir. Benim için benim arabam Dünyanın en iyi arabası oysaki tek özelliği tok kapı.
Ne yani 100 bine Ferrari verdiler de biz mı almadık? Napalım durumumuz buna yetiyor.
Ne demişler "Aza tamah etmeyen çoğu bulamaz" biz de elimizdeki az ile tamah Edip mutlu oluyoruz. Eğerki sizin Cadillac larınıza ferrarilerinize leke sürüyorsak onu da yapmayalım. Vurun anasını satayım. Zaten devlet vurmuş birde siz vurun.
Ben ferrarimle oynamaya gidiyorum.
Tanım: Gayet güzel bir davranıştır.
Daha çok eski nesilin kullandığı bir terimdir. 50'li, 60'lı yıllarda lüks otomobil dendi mi akla gelen ilk marka Cadillac'tı ve annelerimiz, babalarımız o dönemde büyüdükleri için bu terimi çok kullandılar, bizlere de alıştırdılar. Yoksa tabii ki bugünün Cadillac modelleri değil burada bahsedilen.

Bence güzel bir tabir, en azından Cadillac'ın bir şekilde hala böyle anılıyor olması iyi.
Türkiye'de resmi olarak bulunmayan bir marka olmasına karşılık gizli örgüt yapılanması gibi bir Cadillac tarikati olduğunu düşünüyordum yıllardır. Hangimiz trafikte Cadillac amblemli şahinler, hatta Cadillac amblemli otokar magirus şehir içi dolmuşları ile karşılaşmıyoruz ki? Aslında belki de ülkede resmi olarak bulunmuyor olması etkilidir bu durumda. Mercedes amblemi taksa alay konusu olacak ama Cadillac amblemi hem pek bilinmediği için ve göze hoş gelen bir yapısı olduğu için hemde lüksün bir sembolü olduğu için tercih ediliyor belkide.
Şahinlerde dolmuşlarda bulunmalarının nedenini ben de anlayamadım yıllardır. Hani oturup konuşsan bırakın herhangi bir cadillac modelinin teknik özelliklerini, bir tanesinin adını dahi sayamazlar ama her yer amblemleri ile dolu. Bende de cadillac'a ayrı bir sevgi vardır.Sebebi yıllardır izlmekten keyif aldığım gangster filmleri. Bu tür filmlerde hep bir cadillac vurgusu yapılır, cadillac'lar kullanılır. Godfather'ı ilk izlediğimizde hangimizi cadillac series 60 special etkilememiştir ki.
bir millete otomobillerle dinozorları bir arada bulunduran oyun yaptıran sevdadır.
(bkz: cadillacs and dinosaurs)
bunlar da ilginizi çekebilir