• / 2
Otomobilini satmayı düşünen her insanın aklına gelen soru ''Bu otomobil çabuk satılır mı?''
turkiyedeki arabaların yaklaşık %70'inin beyaz renk olmasıyla doğrudan ilişkili birer ikili.
Yavaş satılan otomobil yoktur , az VW vardır .
Dusunulenin aksine piyasada cok olan araba hizli satilir diye birsey yoktur. Az olan daha cabuk satilir. Mesela bi tane beyaz 1.4 tdi polo dusunun 1000lerce emsali var 1000lercenin arasindan sizinki secilicekki satilacak, diger yandan ornegin 2.0.benzinli passat olsun piyasada hemen hemen hic yok ama satilacagi zaman pek fazla emsali olmadigi icin hizli satilacaktir.
Araçlar alırken dilediğini almana engel olan ayrımdır. Ben araçlarımı hep aldığım yere takasa verdim ama ilanlardan takip ettim Peugeot'umu alanlar 2 ay satamamıştı kendi tabirleriyle "nokta boya yok hasarsız emsalsiz vs vs" bir araçtı. Vw ise ben teslim ettikten 1 saat sonra yeni sahibine kavuşmuş.
Eğer gerçekten makul fiyat yazılırsa satılmayacak araba yoktur. şimdiye kadar 4-5 araba sattım hepsi 1 hafta içinde gitti. Aralarında lancia ypsilon bile vardı. O yüzden makul fiyat yazılan her araç satılır. İlan sitelerine bakarak araç piyasası belirlenmez. Özellikle "la adamın ki 150 binde 35 bin lira yazmış benim ki 100 bin bile olmadı 40 yazarım arkadaş" ile araç satışı yapılmaz. sonra 70 bin de olan 45 yazar vs vs diye uzar gider liste o yüzden düzgün fiyat bakımlı araba her zaman satılır.
Bu iş gerçekten şans işi, ben hiçbir arabayı ikinci eli iyi veya değil diye genelleyemem. Tertemiz honda civic'imiz bundan 4 yıl kadar önce 2 haftada güç bela satıldı. Buna karşılık halen kullanmakta olduğum ve ilk sahibinden aldığım alfa romeo 156 selespeed'i sahibi ilk arayan kişi olan bana satmıştı, yani gününde sattı. Bunda aracın meraklısının alacağı bir otomobil olmasının etkisi vardır muhakkak. Yani yukarıda bir entry'de bahsedilen nadir bulunabilme konusu ciddi bir faktör olabilir. Bu durumda en iyi ikinci eli olan otomobil olarak zaten nadir bulunan bir aracın çok temiz örneği diyebiliriz.
üçün beşin hesabı yapıldığı sürece en çok satılan araba bile bekler. piyasa da satılmayacak araba yoktur, fahiş fiyat politikası vardır. sahibinden'e çok giydiriliyor ama ben aslında varlığını çok faydalı buluyorum. aracınızda önemli bir falso yoksa ve fahiş fiyat çekmiyorsanız alıcı adam gelip alıyor. bundan önceki aracımın yayına çıkması ile pazarlığını bitirmem şaka yapmıyorum 3 saat sürdü. pazar günü saat 13 de yayına alındı ilanım. saat 16 da kaporasını aldım. ama öncesinde yaptığım işlemler olmadı değil. cimrilik yapmadım ve gidip aracı oto kuaför denilen bir yere bırakıp komple detaylı temizlik yaptırdım, bir de cila attırdım. adam akıllı güneşli bir günde etraf aydınlıkken açık alanda hemen her açıdan fotoğraflarını çektim. yani kapalı otoparkta flaşla foto çektiğinizde emin olun sıfır araba bile bok gibi görünüyor. farklı zaman dilimlerinde çektiğiniz fotoları derleyip atan adamların da ilanlarına girdiğim gibi kapatıyorum. ilan açıklamasında detay vermeyen ilanları da kapatıyorum.

bunun yanında evet piyasası zor olan araçlar var. ama çok mu gönlünden geçiyor, zaten bu platformda yazıp çiziyorsan bu işe gönül vermiş adamsın, gidip alacaksın aga. 50 ye aldıysan bir sene sonra en kötü aldığın paraya satarsın. 48 e koysan hemen satarsın ama 55 yazıp da araba satılmadı diye dövünebilirsin de.
(bkz: alfa romeo)
(bkz: saab)
(bkz: rover)

vs

(bkz: vw)
(bkz: toyota )
(bkz: renault)
türklerin volkswagen merakıbaşlığında başımdan geçen olayı anlattım, orada anlattığım olayı okursanız şayet bu başlığa neden katılmadığımı anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yukarıdaki yorumlarda da güzel değinilmiş zaten. Aracınıza fahiş fiyat verirseniz kıçı kırık VW'inizi bile satamazsınız. Fakat Türkiye'de yalan bir algı var. İşte şu şu arabalar kolay satılıyor, şu şu arabalar zor satılıyor diye. 4 saat içerisinde piyasası için hep olumsuz şeyler söylenen arabamı satabildim, dolayısıyla bu benim için güzel bir kilometre taşı oldu, bir araç satın alırken ikinci elde kolay satar mıyım acaba korkusunu bizzat tecrübe etmemle birlikte yenmiş oldum. Umarım bu yaşadığım olay, herkes olmasa bile birkaç kişiye bile ulaşıp etkilese hayırlı bir durum olmuş olur hepimiz için. Çünkü kırılması gereken devasa bir yalan algı mevcut insanlarımızın çoğunda.

Arabaların satılmasıyla alakalı şunu da belirteyim. Arabamı tam bir ay önce sahibinden'e koymuştum,tam bir aydır ilanda duruyordu orda, iki kişi sadece sordu fakat ciddi alıcı çıkmadılar. Yukarıda bahsettiğim olay geçtiğimiz pazar yaşandı. Yine aynı pazar, ilanın süresinin dolduğu pazardı. Ben de önceden söylenilenlerden etkilendiğim için kafamda arabanın otopazarında satılmayacağını, dolayısıyla akşama ilanı yenilemem gerekeceğini düşünüyordum. Fakat arabayı oto pazarında 4 saat gibi bir sürede sattım. Amacım sahibindeni kötülemek değil, fakat böyle de bir durum başımdan geçti. Demek istediğim o ki, sahibindendeki süreleri baz almak her zaman en doğru veriyi vermiyor bizlere. 1 ayda bi tane ciddi alıcıya denk gelemezken, oto pazarında el sıkışıp sıkışmama durumuma göre sırada bekleyen müşterilerle karşılaştım. Aklınızda bulunsun derim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir