Soldan direksiyonlu kamyon ve tırların sağ kapı basamağı civarlarında son dönemlerde sıkça görmeye başladığım uyarıdır. "Şoför sizi bu noktada göremez" gibi ibareler bulunmaktadır. Bana göre dünyanın en kaypak uyarısıdır. Kendimce haklı nedenime gelince, sağ aynaya kör nokta için ayna takmak yerine ben yazı yazayım orada olan araçlar da umurumda olmasın mantığıdır. İyi o zaman ben de arabanın dikiz aynalarını sökeyim, arabanın arka kapılarından çamurluğa kadar olan yere ver bagaja sizi buradaysanız göremem, sonra kafama göre direksiyon kırıp millete çarpıp hacı dayı uyarı yazmışım görmüyor musun diyeyim. Hadi bu biraz abes oldu ama düşünsenize tüm aynalarım yerli yerinde ama sonuçta arka çamurluk hizasında olan araçları kör noktanızda kaldığı için göremiyorum ama ben şerit değiştirirken öne doğru eğilme hareketi yaparak oraları da kontrol ediyorum, kontrol etmeden şerit değiştirsem ve kaza yapsam suçlu kim olacak, ben mi çarptığım kişi mi. Bir grup yazarımız illa ki araçların kör noktasında gezmeyin diyebilir ama istanbul'da araç kullanan herkes bilir ki ne e-5 te ne de tem'de böyle bir durum imkansızdır. öndeki araçla aranda 2-3 metre mesafe ile gidiyorsun icabında.
Araç sürücü için değil de etraftaki insanlar için yazılan uyarıdır. Sürücü illa dikkatli (bazıları değil evet) olabilir ama etraftaki insanları uyarmak da kötü bir şey değil bence.
"Ulan gavat, madem görmüyorsun ayna tak. Mümkün olduğunca da sağ şeritten git ki sağına kimse gelmesin!" dedirten olaydır. Bunu yazan kamyon/çekici şoförleri o koca araçlarla sol veya orta şeridi işgal eden şoförlerdir.
Yazıyı görmemle vites küçültüp uzamama neden olan yazıdır.
Tehlikeli hareketler sonucunda oluşan kazalarda en büyük mazeret kaynağıdır, kör nokta bahanesiyle işin içinden sıyrılmak istenir.
bunlar da ilginizi çekebilir