silindirlerdeki yakıt-hava karışımını ateşlemeye yarayan bujilerin bozuk olması hâli. yani dört zamanlı motorun temel evrelerinden biri olan ateşlemenin gerçekleşememesi durumu.

bujinin ateşleme yapamaması, doğrudan bir silindirin görevini yerine getirememesi ve performansın düşmesinin yanı sıra yakıt sarfiyatının da artması demektir. görevi, ateşleme bobinininden gelen yüksek gerilimi yanma odasına iletmektir. ideal patlamanın yaşanması için bujinin optimum kıvılcım boyunu çıkarması gerekmektedir. aksi taktirde verimsiz bir yanma veya sıfır yanma gerçekleşir. yanma odasına alınan karışım doğrudan egzoz manifoldu tarafından emilir ve yüksek sıcaklık nedeniyle patlama burada gerçekleşir. yapısı nedeniyle manifold buna uygun olmadığından segmanlar, supaplar komple zarar görür.

bujinin yaşayabileceği arızları şöyle sıralayabiliriz:

*buji meme yapmış kalıbı

bujinin ucundaki kıvılcım yaratan iki platin ucunun zamanla deforme olup, üzerinde çıkıntılar oluşması olayı. uçlar belli frekansta yapması gereken kıvılcımı atamaz ve düzensiz ateşleme yaşanır. sebepleri altında supap ayarlarının bozulması, distribütörün arızalanması ve kalitesiz yakıt yatar.

*buji tırnak aralığı

bujiler iki, üç veya dört tırnaklı imal edilir ve her aracın kendine has bir ateşleme sistematiği vardır. fazla tırnak iyi ateşleme yapması anlamına gelmez. niceliği kadar aralıkları da önemlidir. ideal oranda değilse, yanma odasındaki patlamalar zayıf olur ve motor çekişten düşer. karışım verimli olarak yanmaz ve yakıt sarfiyatı artar.

*buji kurum yapmışsa

bujinin meme yapmasıyla aşağı yukarı aynı anlamı taşır. elektrotlar veya gövde üzerinde kurum oluşması olayı. enjeksiyon ayarının bozuk olduğuna delalettir. bujiler kesik kesik ateşleme yapar ve özellikle soğuk havalarda çok zor çalışır. sebepleri altında hava filtresi, karbüratör ve enjeksiyon ayarı yatar.

*buji başları üzerindeki yağ

bujileri söküp ateşleme yapması gereken ucu kontrol ederken yağ birikintileriyle karşılaşıyorsak, yanma odasına fazla yağ giriyor demektir. bu da elektrotların üzerine yapışıyordur ve bu tabaka kıvılcımı bloke ederek küçük kıvılcımlar atmasına neden olur. motoru komple gözden geçirmek gerekir.

*bujinin çatlaması

bujinin üzerindeki çatlak ve deformasyonlar kıvılcımın yanlış açıda atılmasına neden olur. düzensiz atılan bu kıvılcımlar ateşlemeyi verimsiz hale getirir.

*bujinin ıslak olması

yanma odasında hiç ateşleme yapılmadığını gösterir. ya buji komple işlevini yitirmiştir ya da ateşleme bobini bozulmuştur.

motorun sarsıntılı çalışması, fazla yakıt tüketmeye başlaması, performanstan düşmesi doğrudan ateşleme sisteminde bir sıkıntı olduğunun habercisidir.
En önemlilerinden biri buji tırnak aralığı hususudur. Hemen hemen herkesin başına en az bir kez gelmiştir, gelecektir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri