Bugatti'nin 2005'te üretimine başladığı hiper spor sınıfındaki otomobili.

Piyasaya çıktığı ilk anda dünyanın en güçlü otomobili (1001 bg), en hızlı (407 km/s maksimum hız) ve en seri hızlanan (0-100 km/s 2.5 sn) gibi konularda rekor kırmıştı. Aynı zamanda 1000 bg'in üzerine çıkan ilk otomobil, 400 km/s barajını (resmi olarak) geçen ilk otomobil gibi unvanları da ele geçirmiştir.

Zamanında VW Group başkanı Ferdinand Piech'in bir toplantıda laf arasında "1000 bg'lik bir otomobil üretelim" lafıyla projesine başlanmıştır. Ne var ki testlerine başlanan prototip defalarca kez ısınma problemleriyle karşılaşmış, projenin tamamlanması tam 8 sene sürmüştür.

Hatta Veyron'un gelişimi o kadar pahalıya mal olmuş ki VW Group'un satılan her Veyron'dan ciddi para kaybettiği söyleniyor.

8.0 lt'lik, W16 silindirli ve 4 turbolu Veyron, dört çeker sistemi, özel üretim Michalin Pax lastikleri ve 10 adet radyatörüyle gerçekten çok sıradışı bir otomobildi.

Veyron'un asıl önemli olduğu nokta bu şekilde sıradışı özelliklere sahip bir otomobilin üretilebileceğini ve insanların satın alabileceklerini kanıtlaması oldu. Ayrıca her girdiği testte 400 km/s hızı aşması, imkansız olarak görünen bu limitin aşılabileceğini kanıtladı.

Veyron limitleri hiçbir markanın yapmadığı kadar zorladı, McLaren F1'in yıllardır kırılamayan rekorunu kırdı ve kendinden sonda gelenler için standartları belirledi. Sevin ya da sevmeyin Veyron'a saygı duymalısınız. O otomobil dünyasını değiştirdi.

Otomobil dünyasında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...
La Finale isimli son serisi ile tarihe gömülen Bugatti modelidir. Chiron serisi ile ruhu günümüzde yaşatılmaya çalışılıyor.
100 km de ortalama 45.5 lt yakıt tüketimi vardır.
Toplamda 450 adet üretilmiş, 407 adet satılmıştır. Geri kalanı sanırım promosyon çalışmaları, test otomobilleri gibi aktivitelerde kullanılmış...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri