1937 doğumlu Yeni Zelandalı hem yarışçı, hem otomobil tasarımcısı, hem de üreticisidir. Mesleği tabii ki de mühendisliktir. 1970 yılında Goodwood pistinde kendi tasarladığı Can Am MD8 isimli yarış otomobili ile kaza yaparak hayatını kaybetmiştir.

formula 1 kariyerine 1958'de başlamıştır. Hem McLaren takımının kurucusudur, hem de McLaren markasının kurucusudur.
yeryüzüne armağan edilen çoğu güzelliğin babasıdır. güncel mclaren modellerinden bahsetmiyorum. McLaren Honda takımından bahsediyorum.
Kendi kurduğu takımla yarış kazanan ikinci pilottur. 1966'da McLaren takımını kurmuş, 4 galibiyet elde etmiştir. 1970 yılında yine kendi ürettiği CanAM araçlarından birini kullanırken, Goodwood pistinde hayatını kaybetmiştir.

Monaco GP'sinin kazanmasının yanında 1966'da Ford GT40 ile Le Mans 24 Saat'te de Chris Amon ile birlikte galibiyet başarısı yaşamıştır. Ayrıca o dönemlerde popüler olan Tasman Serisi'nde de şampiyon olmayı başarmıştır.

Sadece pilot olarak değil, takım yöneticisi, kurucusu, mekaniker ve mühendis olarak motorsporlarının en büyük ve efsane isimlerinden biridir. Sadece 32 yaşında hayatını kaybetmesine rağmen bu kadar başarı elde etmesi ne denli yetenekli olduğunu gösteriyor zaten...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri