türkiye resmi partneri olduğu solar ımpulse'ın ögürlük anıtı üzerindeki uçuşunu tamamladığı lastik firması.

--- spoiler ---
temiz enerjinin gücünü tüm dünyaya duyurmak üzere yola çıkan solar ımpulse, golden gate köprüsü’nün ardından bu kez özgürlük anıtı üzerinde tarihi bir uçuş daha gerçekleştirdi ve bugün new york’a ulaştı.

“yolculuğun geleceğini tasarlıyoruz” vizyonuyla sürdürülebilirlik ve inovasyon alanına öncülük eden brisa, dünyanın temiz enerjiye bakışını değiştirecek eşsiz bir proje olan solar ımpulse’ın da “türkiye resmi partneri”. 2015 yılında dünyanın etrafında tek bir damla fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisiyle seyahat etmek üzere abu dabi’den yola çıkan solar ımpulse, özgürlük anıtı üzerinde yaptığı uçuşun ardından bugün new york jfk havalimanına başarılı bir iniş yaptı. solar ımpulse böylece amerika kıtası geçişini tamamladı ve bir sonraki zorlu etap için atlantik okyanusu kıyısına ulaştı.

solar ımpulse’ın mucidi ve pilotları bertrand piccard ve andré borschberg; solar ımpulse’ın misyonunu şöyle tanımlıyor: “amacımız; sadece güneş enerjisini kullanarak dünyanın etrafında yaptığımız bu macera dolu seyahatle temiz enerjilerin gücünü kanıtlamak. sadece ulaşım alanında değil; üretimde, sanayide, tarımda, aklımıza gelebilecek her alanda temiz enerjilerden yararlanabileceğimizi tüm dünyaya göstermek... sürdürülebilir gelişim, kaynakların verimli kullanımı dünyamızın geleceği için büyük önem taşıyor ve bizler, solar ımpulse programının tüm ekibi ve destekçileri bunun bir ütopya olmadığını kanıtlamak üzere çalışıyoruz”.

10 yılı aşkın bir ar-ge faaliyetinin ürünü olan solar ımpulse, tek bir damla fosil yakıta ihtiyaç duymadan, sadece güneşten aldığı ve lityum pillerinde depoladığı enerjiyle hem gündüz hem de gece uçabilen ilk uçak olma özelliğine sahip. bu sayede teorik olarak sonsuz süre havada kalabilen solar ımpulse’ın ağırlığı sadece 2300 kg., yani bir binek otomobil kadar. 17 bin adet güneş panelinin yerleştiği kanat genişliğiyse 72 metre, yani bir boeing 747’ninkinden daha uzun. solar ımpulse’ın daha dünya turuna çıkmadan kırdığı 8 rekoru bulunuyor. bu rekorlara “bütün gece kesintisiz uçmayı ilk başaran”, “kıtalararası uçuşu ilk gerçekleştiren” güneş enerjili uçak gibi unvanlar dahil.

3 mart 2015’te abu dabi’den başlayan tarihi dünya turunda solar ımpulse, oman, hindistan, burma, çin’e uğradıktan sonra, 28 haziran’da japonya’nın nagoya kentinden havalanan uçak, beş gün beş gece boyunca büyük okyanus’un üzerinden uçarak 3 temmuz’da abd’nin hawaii eyaletine ulaştı. ardından, okyanus geçişinde öngörülemeyen bir şekilde fazla ısınan aküler nedeniyle hawaii’de bakım ve test sürecine girdi. 2016 nisan ayında bu süreci tamamlayan solar ımpulse hawaii-kaliforniya etabının ardından mayıs ayında amerika kıtası geçişine başladı. 11 haziran’da new york’a, atlantik okyanusu kıyısına ulaşan solar ımpulse, atlantik okyanusu’nu aşarak avrupa ya da kuzey afrika’da mola verecek ve abu dabi’de tarihi dünya turunu tamamlayacak.

dünya turunun tamamlanmasıyla, solar ımpulse, dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kat eden ilk uçak, solar ımpulse’ın mucidi ve pilotları olan bertrand piccard ve andre borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler.

solar ımpulse, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütüyor. solar ımpulse’ın türkiye resmi partneri brisa, tarihi yolculuk boyunca, türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekteki kullanım alanlarına ilişkin farkındalık yaratmak için çalışıyor.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri