2016 yılının ilk üç aylık dönemi kapsayan finansal sonuçlarını açıklayan şirket.
ilk üç ayda 402 milyon tl satış geliri elde eden brisa, net dönem karı 22,5 milyon tl olarak gerçekleştirmekle kalmayıpi, favök seviyesinde ise %10’luk artış sağladı.

detaylarsa şöyle:
--- spoiler ---
brisa’nın ocak-mart 2016 dönemi satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 artışla 402 milyon tl olarak gerçekleşti. esas faaliyet kârı 45,8 milyon tl’ye yükselirken, net dönem kârı 22,5 milyon tl olarak gerçekleşti. brüt kâr seviyesi geçen sene aynı döneme göre %21 artış sağlarken, brüt kârlılık oranı da %31,7 ile geçen senenin 4,7 puan üzerinde gerçekleşti. brüt kârlılık seviyesindeki olumlu gerçekleşme favök seviyesinde de devam etti ve geçen sene aynı döneme göre sağlanan %10’luk artış ile favök 61 milyon tl tutarında büyüklüğe ulaştı.

yılın ilk çeyreğini değerlendiren brisa genel müdürü yiğit gürçay; “2016 yılı ilk çeyrek döneminde, türkiye pazarı bir önceki yılın ivmesi ile büyümeye devam ederken, yurtiçi yenileme kanalında büyümenin binek ve ağır ticari araç lastikler segmentlerinden geldiğini görüyoruz. brisa olarak, yılın ilk 3 ayında, özellikle ticari araç lastikleri segmentinde pazarın üzerinde büyüme kaydettik ve müşterilerimize sunduğumuz değer zincirini yeniden şekillendirdik. müşterilerimize daha yakın olmayı sağlayan perakende kanalını ve onlara sunduğu hizmetleri çeşitlendirme çalışmalarına ağırlık vererek alternatif kanalları güçlendirme çalışmalarına başladık. ilk üç ayda toplam satış gelirlerimizi bir önceki yıla göre yüzde 3,3 artırarak 402 milyon tl’ye çıkardık. brisa bir sanayi şirketinden 360 derece değer sağlayan bir inovasyon şirketine dönüşümüyle birlikte sektördeki konumunu güçlendiriyor ve istikrarlı büyümesini sürdürüyor.” dedi.

lassa markası ile uluslararası pazarlarda büyüme hedefleri olduğunun altını çizen gürçay, “avrupa pazarı ise yumuşak kış koşullarına ve durgun kış lastiği pazarına rağmen, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2’nin üzerinde bir artış sağlayarak yıla olumlu bir başlangıç yaptı. aynı dönemde lassa, binek lastikler segmentinde avrupa pazarının üzerinde bir büyüme yakaladı. özellikle ispanya pazarında pazar performansının çok üzerinde bir büyüme kaydetti. daralan uluslararası pazarlarda ihracat performansımızı geçen yılın aynı dönemine göre benzer seviyede tutma başarısını gösterdik ve pazar payı kazancı sağladık. mısır, libya, birleşik devletler topluluğu ülke pazarlarındaki finansal sorunları, iran, fas ve asya pasifik pazarındaki fırsatlar ile dengeledik. bu gelişmelerle lassa uluslararası toplam binek satış adetlerinde bir büyüme elde etti”.
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri