sabancı holding'in sahibi olduğu lassa ile bridgestone ortaklığının yeni ismi olan lastik firması.

1984'te kurulan brisa, 90'lı yılların ekonomik büyüme rüzgarını da arkasına alarak piyasada kendine sarsılmaz bir yer edinmiştir. uluslararası lastik ve kaplama sektöründe faaliyet gösteren şirket 1996 yılında avrupa kalite büyük ödülü’nü kazanan ilk türk şirketi olma başarısını göstermiştir.

bugünse avrupa'nın 7. büyük lastik üreticisi konumunda olan brisa'nın, izmit’te 361.000 km2’lik kapalı alana sahip bir üretim tesisi bulunmaktadır.
2016 yılının ilk üç aylık dönemi kapsayan finansal sonuçlarını açıklayan şirket.
ilk üç ayda 402 milyon tl satış geliri elde eden brisa, net dönem karı 22,5 milyon tl olarak gerçekleştirmekle kalmayıpi, favök seviyesinde ise %10’luk artış sağladı.

detaylarsa şöyle:
--- spoiler ---
brisa’nın ocak-mart 2016 dönemi satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 artışla 402 milyon tl olarak gerçekleşti. esas faaliyet kârı 45,8 milyon tl’ye yükselirken, net dönem kârı 22,5 milyon tl olarak gerçekleşti. brüt kâr seviyesi geçen sene aynı döneme göre %21 artış sağlarken, brüt kârlılık oranı da %31,7 ile geçen senenin 4,7 puan üzerinde gerçekleşti. brüt kârlılık seviyesindeki olumlu gerçekleşme favök seviyesinde de devam etti ve geçen sene aynı döneme göre sağlanan %10’luk artış ile favök 61 milyon tl tutarında büyüklüğe ulaştı.

yılın ilk çeyreğini değerlendiren brisa genel müdürü yiğit gürçay; “2016 yılı ilk çeyrek döneminde, türkiye pazarı bir önceki yılın ivmesi ile büyümeye devam ederken, yurtiçi yenileme kanalında büyümenin binek ve ağır ticari araç lastikler segmentlerinden geldiğini görüyoruz. brisa olarak, yılın ilk 3 ayında, özellikle ticari araç lastikleri segmentinde pazarın üzerinde büyüme kaydettik ve müşterilerimize sunduğumuz değer zincirini yeniden şekillendirdik. müşterilerimize daha yakın olmayı sağlayan perakende kanalını ve onlara sunduğu hizmetleri çeşitlendirme çalışmalarına ağırlık vererek alternatif kanalları güçlendirme çalışmalarına başladık. ilk üç ayda toplam satış gelirlerimizi bir önceki yıla göre yüzde 3,3 artırarak 402 milyon tl’ye çıkardık. brisa bir sanayi şirketinden 360 derece değer sağlayan bir inovasyon şirketine dönüşümüyle birlikte sektördeki konumunu güçlendiriyor ve istikrarlı büyümesini sürdürüyor.” dedi.

lassa markası ile uluslararası pazarlarda büyüme hedefleri olduğunun altını çizen gürçay, “avrupa pazarı ise yumuşak kış koşullarına ve durgun kış lastiği pazarına rağmen, bir önceki yılın aynı dönemine göre %2’nin üzerinde bir artış sağlayarak yıla olumlu bir başlangıç yaptı. aynı dönemde lassa, binek lastikler segmentinde avrupa pazarının üzerinde bir büyüme yakaladı. özellikle ispanya pazarında pazar performansının çok üzerinde bir büyüme kaydetti. daralan uluslararası pazarlarda ihracat performansımızı geçen yılın aynı dönemine göre benzer seviyede tutma başarısını gösterdik ve pazar payı kazancı sağladık. mısır, libya, birleşik devletler topluluğu ülke pazarlarındaki finansal sorunları, iran, fas ve asya pasifik pazarındaki fırsatlar ile dengeledik. bu gelişmelerle lassa uluslararası toplam binek satış adetlerinde bir büyüme elde etti”.
--- spoiler ---
su tüketimini %46 azaltarak ıso14046 "su ayak izi standardı"nı alan ve böylece avrupa’da bir ilke imza atan lastik üreticisi.

--- spoiler ---
brisa, sürdürülebilir gelecek için suyun doğru kullanımına ilişkin bilinç ve farkındalıkla 2008 yılından itibaren başlattığı çalışmalar doğrultusunda su tüketimini 2020 yılına kadar yüzde 61 oranında azaltmayı hedefliyor. şirket, gerçekleştirdiği projelerle su tüketimini 2015 yılsonu itibarıyla 2008 yılına kıyasla yüzde 46 azaltmayı başardı. brisa bu çalışmalarını onaylatarak, ıso14046 su ayak izi standardı’nı avrupa’da ve türkiye’de alan ilk şirket oldu.

“yolculuğunuzun geleceğini tasarlıyoruz” vizyonu doğrultusunda brisa, çevresel sürdürülebilirliği öncelikleri arasına alarak, operasyonlarının çevresel etkilerinin farkındalığıyla hareket ediyor. brisa, bu kapsamda 2008 yılında belirlediği, 2020 yılında su tüketimini yüzde 61 azaltma hedefi doğrultusunda önemli adımlar attı.

brisa, bu dönemde evsel su tüketiminin azaltılması, verimlilik çalışmaları, kayıp ve kaçakların önlenmesi, suyun yeniden geri çevrimi, daha az su tüketimi sağlayan ekipman kullanımının yaygınlaştırılması gibi birçok önemli projeyi hayata geçirdi. şirket bu sayede 2015 yıl sonu itibarıyla su tüketimini 2008 yılına göre yüzde 46 azaltmayı başardı. böylece 2020 yılına gelmeden bridgestone’un yüzde 35 oranındaki su verimliliği küresel hedefinin 11 puan önünde performans sergileyerek, 2020 yılı su tüketimini azaltma hedefinin de yüzde 75’ini gerçekleştirmiş oldu.

brisa yaptığı çalışmalarla elde ettiği sonuçları onaylatmak ve su tüketiminin doğadaki ayak izini görebilmek için, ıso14046 su ayak izi verifikasyon standardı çalışmalarını geçen yıl başlattı ve uluslararası akredite kurum olan rina belgelendirme hizmetleri’ne doğrulattı.

sanayileşmenin ve nüfusun artmasıyla birlikte su kaynaklarının sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasının önemli bir çevresel konu haline geldiğini belirten brisa genel müdürü yiğit gürçay ; “suyun doğru kullanımına ilişkin bilinç ve farkındalığın artmaya başladığı günümüzde, sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen şirketlerin, özelliklede sanayi kuruluşlarının su ayak izlerini hesaplatmasını önemli bir sorumluluk olarak görüyoruz. bu alanda uzun yıllardır gerçekleştirdiğimiz somut çalışmalarla su tüketimimizi 2008 yılına kıyasla yüzde 46 azaltma başarısını gösterdik. ıso14046 su ayak izi standardı’nı alarak tescillediğimiz bu başarı ile, hem avrupa’da hem de ülkemizde önemli bir ilki gerçekleştirerek öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz. ortağımızın global hedeflerinin de üzerinde bir performans göstererek elde ettiğimiz başarıyı tüm brisa çalışanlarının farkındalığı ve sürdürülebilirlik vizyonumuz sayesinde 2020 hedeflerimize de taşıyacağımıza inancım tam” dedi.

ıso14046 su ayak izi verifikasyon standardı ile türkiye’de ve avrupa’da bir ilke imza atan brisa, her yıl yapılacak doğrulatma çalışmalarıyla 2020 yılı hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürecek.
--- spoiler ---
türkiye resmi partneri olduğu solar ımpulse'ın ögürlük anıtı üzerindeki uçuşunu tamamladığı lastik firması.

--- spoiler ---
temiz enerjinin gücünü tüm dünyaya duyurmak üzere yola çıkan solar ımpulse, golden gate köprüsü’nün ardından bu kez özgürlük anıtı üzerinde tarihi bir uçuş daha gerçekleştirdi ve bugün new york’a ulaştı.

“yolculuğun geleceğini tasarlıyoruz” vizyonuyla sürdürülebilirlik ve inovasyon alanına öncülük eden brisa, dünyanın temiz enerjiye bakışını değiştirecek eşsiz bir proje olan solar ımpulse’ın da “türkiye resmi partneri”. 2015 yılında dünyanın etrafında tek bir damla fosil yakıt kullanmadan sadece güneş enerjisiyle seyahat etmek üzere abu dabi’den yola çıkan solar ımpulse, özgürlük anıtı üzerinde yaptığı uçuşun ardından bugün new york jfk havalimanına başarılı bir iniş yaptı. solar ımpulse böylece amerika kıtası geçişini tamamladı ve bir sonraki zorlu etap için atlantik okyanusu kıyısına ulaştı.

solar ımpulse’ın mucidi ve pilotları bertrand piccard ve andré borschberg; solar ımpulse’ın misyonunu şöyle tanımlıyor: “amacımız; sadece güneş enerjisini kullanarak dünyanın etrafında yaptığımız bu macera dolu seyahatle temiz enerjilerin gücünü kanıtlamak. sadece ulaşım alanında değil; üretimde, sanayide, tarımda, aklımıza gelebilecek her alanda temiz enerjilerden yararlanabileceğimizi tüm dünyaya göstermek... sürdürülebilir gelişim, kaynakların verimli kullanımı dünyamızın geleceği için büyük önem taşıyor ve bizler, solar ımpulse programının tüm ekibi ve destekçileri bunun bir ütopya olmadığını kanıtlamak üzere çalışıyoruz”.

10 yılı aşkın bir ar-ge faaliyetinin ürünü olan solar ımpulse, tek bir damla fosil yakıta ihtiyaç duymadan, sadece güneşten aldığı ve lityum pillerinde depoladığı enerjiyle hem gündüz hem de gece uçabilen ilk uçak olma özelliğine sahip. bu sayede teorik olarak sonsuz süre havada kalabilen solar ımpulse’ın ağırlığı sadece 2300 kg., yani bir binek otomobil kadar. 17 bin adet güneş panelinin yerleştiği kanat genişliğiyse 72 metre, yani bir boeing 747’ninkinden daha uzun. solar ımpulse’ın daha dünya turuna çıkmadan kırdığı 8 rekoru bulunuyor. bu rekorlara “bütün gece kesintisiz uçmayı ilk başaran”, “kıtalararası uçuşu ilk gerçekleştiren” güneş enerjili uçak gibi unvanlar dahil.

3 mart 2015’te abu dabi’den başlayan tarihi dünya turunda solar ımpulse, oman, hindistan, burma, çin’e uğradıktan sonra, 28 haziran’da japonya’nın nagoya kentinden havalanan uçak, beş gün beş gece boyunca büyük okyanus’un üzerinden uçarak 3 temmuz’da abd’nin hawaii eyaletine ulaştı. ardından, okyanus geçişinde öngörülemeyen bir şekilde fazla ısınan aküler nedeniyle hawaii’de bakım ve test sürecine girdi. 2016 nisan ayında bu süreci tamamlayan solar ımpulse hawaii-kaliforniya etabının ardından mayıs ayında amerika kıtası geçişine başladı. 11 haziran’da new york’a, atlantik okyanusu kıyısına ulaşan solar ımpulse, atlantik okyanusu’nu aşarak avrupa ya da kuzey afrika’da mola verecek ve abu dabi’de tarihi dünya turunu tamamlayacak.

dünya turunun tamamlanmasıyla, solar ımpulse, dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kat eden ilk uçak, solar ımpulse’ın mucidi ve pilotları olan bertrand piccard ve andre borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecekler.

solar ımpulse, uğrayacağı ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin bilinci ve kullanım alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ortak kampanyalar yürütüyor. solar ımpulse’ın türkiye resmi partneri brisa, tarihi yolculuk boyunca, türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekteki kullanım alanlarına ilişkin farkındalık yaratmak için çalışıyor.
--- spoiler ---
ramazan bayramı dolayısıyla artan yolculuklarda emniyetli ve konforlu sürüş için alınması gereken önlemleri bir basın bülteni paylaşan lastik firmasıdır.

--- spoiler ---
türkiye lastik sektörü lideri brisa, bayram tatilinde yola çıkacak sürücülere emniyetli ve konforlu bir sürüş için büyük bir rol ve sorumluluk düştüğünü hatırlatıyor. her gün 3 bini aşkın trafik kazasının yaşandığı ülkemizde, kazalar %87 oranında sürücü hatalarından meydana geliyor.

özellikle bayram tatillerinde yoğunlaşan trafik dolayısıyla kaza riskinin de arttığına, bu nedenle sürücülerin tedbirli davranmaları gerektiğine dikkat çeken brisa tüketici ürünleri pazarlama ve satış genel müdür yardımcısı korhan korel, “yolculuk sırasında emniyetli bir sürüş için trafik kurallarına uymak ve dikkatli bir sürüş elbette ki son derece önemli. bununla birlikte, emniyetli sürüşü tehdit edebilecek riskler için de sürücülerin seyahatleri öncesinde araç ve lastik bakımlarını yaptırmalarını da önemle tavsiye ediyoruz. alınacak tedbirlerle, kaza risklerinin azaltılabileceğini bilmek bizleri bu konuda daha aktif olmaya teşvik ediyor. bir yandan üretimde en önemli önceliği emniyet konusuna verirken bir yandan da türkiye’nin dört bir yanında bu konuda farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. bridgestone markamız ile gerçekleştirdiğimiz “#emniyetiniziçin2dk” projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz lastik diş derinliği ve hava basıncı ölçümlerimizle 2013 yılından bu yana 60 bin araca ulaşarak emniyetli bir sürüş için farkındalık yarattık. diğer bir yandan ise, otopratik noktalarımıza gelen binek ve hafif ticari araç müşterilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri ana ürünleri ve temel bakım hizmetlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde veriyoruz. lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi, klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakımdan oluşan kapsamlı bir hizmet yelpazesi sayesinde, sürücüler emniyetli ve konforlu yolculuklara kolaylıkla hazırlanabiliyor” dedi.

brisa’dan emniyetli sürüş için öneriler
• mutlaka emniyet kemeri takın ve 12 yaşına kadar çocuklar için çocuk koltuğu kullanın.
• yazın yaz lastikleri, kışın kış lastikleri kullanın ve lastikleri kullanılmadıkları dönemde uygun koşullarda (nem, sıcaklık, basınç vs.) saklayın.
• yaz lastiklerini 3mm, kış lastiklerini 4mm. diş̧ derinliğinden sonra sürüş emniyetiniz açısından kullanmayın. diş derinliği 1,6 mm’ye düşen lastiklerin yasalar gereği mutlaka değiştirilmesi gerekiyor.
• lastik ve araç bakımlarının mutlaka güvenilir, yeterli ekipmana sahip bakım noktalarında, yetkin servis personeli tarafından yapılmasına dikkat edin.
• lastiklerinizin havasını en az 15 günde bir kontrol edin.
• uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken lastiklerin hava basıncını 2 psı arttırın.
• düzenli olarak stepne lastiğin de hava basıncını kontrol edin
• bijon somunlarının sıkılığını düzenli olarak kontrol edin.
• supap kapaklarını kapalı tutun. her lastik değişiminde supapları da mutlaka yenileyin. basit supap sorunları ciddi güvenlik sorunlarına neden olabilir.
• araç üreticisi tarafından onaylanmış ebattaki lastik ve jantları kullanın.
• bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın.
• lastiği kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.
• lastiği temizlemek ve parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın. sadece su kullanın ancak aşırı basınçlı su da lastiklerin yıkanması sırasında hasar almasına neden olabilir.
• lastiklerin her 10000 km’de bir veya en az yılda bir kez yerlerini değiştirin.
• lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamiri (mantar yama) tercih edin.
• aküleri düzenli olarak test ettirin. akü kapağını ve kutup başlarını anti statik bir bezle temizleyin. bu, kutup başlarıyla temasta olan kalıntılardan istenmeyen elektrik boşalımını önler. bu işlemle birlikte, kutup ucu penseleri de gözden geçirilmeli, gerekirse sıkarak kesintisiz bir elektrik bağlantısı olduğundan emin olun.

2020 yılında, 2010 yılına göre kaza oranını %50 azaltma hedefi bulunan türkiye’de son 10 yılda araç sayısı 2 kat artarken kaza sayısı 3 kat arttı. ülkemizde her gün 3 binden fazla kaza meydana geliyor, kazaların birincil nedeni %87 oranla sürücü hataları olarak tespit edilmekte. başta hız kurallarına uyulmaması olmak üzere, yolculuklara aracın ve lastiklerin bakımı yapılmadan çıkılması da diğer kaza nedenleri arasında yer alıyor.

avrupa birliği’nin de 2010-2020 yılları arasında kaza oranında %50 düşüş hedefi bulunuyor ve bu doğrultuda kaza oranları her geçen yıl düşüş gösteriyor. 2010 yılından bu yana avrupa’da ölümlü kaza oranı %17 azaldı. yol güvenliği için bilinçlendirme kampanyaları ve altyapı çalışmalarına ağırlık verilen avrupa’da ayrıca önümüzdeki dönemde sürücüleri olası kazalara karşı anında uyaran ya da kaza anında otomatik olarak acil yardım çağıran araçlar gibi inovatif sistemlere geçiş de planlanıyor.
--- spoiler ---
stok seviyesini ayarlamak için üretime 6 gün ara verileceğini açıklayan firma.
biraz garip geldi, ilk defa böyle bir şey duydum. detay bilen varsa açıklayabilir mi?
partneri olduğu "solar impulse" tarih yazan markadır. 21 gün boyunca sadece güneş enerjisiyle uçarak hem dünyayı boydan boya kat etti hem de sıfır emisyon üretimi gerçekleşti. detaylı bir basın bülteni hazırlamışlar, okunması şiddetle tavsiye olunur, zira geleceğin teknolojisi burada yatıyor:

--- spoiler ---
brisa’nın türkiye resmi partneri olarak desteklediği solar impulse programı insanlık tarihinde bir ilke imza atarak sadece güneş enerjisi kullanarak gerçekleştirdiği dünya turunu tamamladı. solar impulse’ın mucitleri ve pilotları bertrand piccard ve andré borschberg toplamda 21 gün süren uçuşlarla 19 farklı rekora imza attılar ve 17 uçuş sonucunda sıfır-emisyon ile dünya turu yaptılar.

türkiye lastik sektörü lideri brisa’nın ülkemizden tek destekçi olarak yer aldığı solar ımpulse programı, yenilenebilir enerji ve temiz teknolojilerin gücünü kanıtlayan güneş enerjisiyle dünya turu girişimini başarıyla tamamladı. fosil yakıt kullanmadan, gece ve gündüz hiç durmadan uçabilen solar ımpulse 2 (si2) hava aracı, dünya turuna başladığı abu dabi’ye 26temmuz’da ulaştı. toplamda 21 gün süren uçuşlar 17 seferde gerçekleştirildi ve 40 bin km’den fazla yol kat edildi.

solar ımpulse’ın mucitleri ve pilotları bertrand piccard ve andré borschberg çok kısa bir süre öncesine dek imkansız olarak nitelenen bir başarıya imza attılar. piccard ve borschberg bu süreçte elde ettikleri deneyim ve bilgi birikimini uluslararası temiz teknolojiler komitesi’ne (ınternational committee for clean technologies) aktaracaklarını, bu sayede solar ımpulse programı kapsamında yıllar içerisinde elde edilen bilginin temiz teknoloji ve yenilenebilir enerji alanındaki inovasyonlara rehberlik edeceğini duyurdular. planlanan çalışmalar arasında güneş enerjisiyle çalışan pilotsuz hava aracı (drone) da bulunuyor.

bu sıra dışı dünya turunun son uçuşunu gerçekleştiren bertrand piccard, abu dabi’ye inişinin ardından şunları dile getirdi: “bu, sadece havacılık alanında değil, enerji alanında da tarihi bir ilk. eminim ki 10 yıl içerisinde 50 kişilik güneş enerjisiyle şarj olan elektrikli uçakların kısa ve orta mesafede uçuşları gerçekleştirdiklerine şahitlik edeceğiz. ama bu yeterli değil. bugün solar ımpulse’ta kullandığımız temiz teknolojiler gündelik hayatımıza entegre edilebilir ve böylece çok karlı bir şekilde karbon emisyonunu yarı yarıya azaltabiliriz. solar ımpulse sadece bir başlangıçtı, şimdi bunu daha da ileriye taşıma vakti”.

solar ımpulse’ın tarihi bir başarıya imza attığını dile getiren andré borschberg; “inovasyon ürünü yeni bir hava aracı ile uçmak zorlu bir deneyim, böyle bir araçla dünya turu ise kesinlikle cesaret isteyen gerçek bir macera. bu dünya turu kanıtladı ki artık temiz teknolojiler güvenilir ve kullanılabilir. %100 güneş enerjisiyle çalışan hava araçlarının yapılması henüz hızla uygulanabilir olmasa da enerji verimliliği gibi sağladıkları avantajlar dolayısıyla elektrikli hava araçları çok yakın zamanda yaygınlaşacak” dedi.

brisa genel müdürü yiğit gürçay ise; “yolculuğunuzun geleceğini tasarlıyoruz” vizyonumuzla, bugünden geleceğe değer katan çözümler üretmek için çalışıyoruz. bu vizyonumuza paralel olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojinin gücünü kitlelere göstermesi açısından büyük önem taşıyan ve tüm dünya için benzeri olmayan bir değer sağlayan solar ımpulse’ın türkiye’den tek destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. solar ımpulse gibi yakıt kullanmadan aralıksız bir şekilde uçuş dayanıklılığına sahip olan bir uçak, sadece havacılık tarihinde değil, aynı zamanda enerji tarihinde de bir ilk. bu yolculukla solar ımpulse, tarihe adını yazdırmakla kalmıyor insanlığın daha sürdürülebilir bir dünyada yaşamasına da hizmet etmiş oluyor. bu yolculuğun hikayesinin, gençlere de, inandıkları yolda tutkuyla çalışarak başarıya ulaşabilecekleri konusunda ilham verdiğine inanıyoruz” dedi.

temiz bir gelecek için...
güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan bertrand piccard ve andré borschberg, yaşam kalitesini artıran yeni nesil, temiz teknolojilerin kullanımını teşvik etmek için çalışmalarına devam ediyor. öncelikle “future is clean” (gelecek temiz) inisiyatifi kapsamında temiz teknolojiler uluslararası komitesi’ni kurarak hükümetlere ve şirketlere enerji politikaları hakkında bağımsız ve güvenilir bir danışmanlık sunmayı hedefliyorlar.

ayrıca solar ımpulse mühendislik ekibi yüksek dayanıklılığa sahip, yüksek irtifalarda aylarca uçabilen, pilotsuz hava araçları üretmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. bu proje başarıya ulaştığında çok büyük çaplı katma değer sağlayan hizmetler verilebilecek ve bugün uyduların sağladığı hizmetler çok daha esnek ve sürdürülebilir bir şekilde sunulmaya başlanacak.

enerji tarihinde bir ilk: fosil yakıt kullanmadan 40 bin km’den fazla yol
1999 yılında balonla dünya etrafında hiç durmadan seyahat eden bertrand piccard gerçek bir kaşif. balonla yaptığı seyahati bitirir bitirmez hiç yakıt kullanmadan bir hava aracıyla bu kez dünya turu yapma kararı aldı. bu karara ortak olan girişimci ve deneyimli pilot andré borschberg ile birlikte 2004 yılında bu hayalin gerçekleşmesi için teknoloji ve fon sağlamaya başladılar.
10 yılı aşkın ar-ge faaliyetlerinin ürünü olan solar ımpulse, tek bir damla fosil yakıta ihtiyaç duymadan, sadece güneşten aldığı ve lityum pillerinde depoladığı enerjiyle hem gündüz hem de gece uçabilen ilk uçak olma özelliğine sahip. bu sayede teorik olarak sonsuz süre havada kalabilen solar ımpulse’ın ağırlığı sadece 2300 kg., yani bir binek otomobil kadar. 17 bin adet güneş panelinin yerleştiği kanat genişliğiyse 72 metre, yani bir boeing 747’ninkinden daha uzun. solar ımpulse’ın daha dünya turuna çıkmadan kırdığı 8 rekoru bulunuyor. bu rekorlara “bütün gece kesintisiz uçmayı ilk başaran”, “kıtalararası uçuşu ilk gerçekleştiren” güneş enerjili uçak gibi unvanlar dahil.

9 mart 2015’te andré borschberg’in pilot koltuğunda oturduğu solar ımpulse, abu dabi’den tarihi dünya turuna başladı. sadece güneş enerjisiyle şarj olan elektrikli, solo hava aracını piccard ve borschberg sırayla kullanarak tam 17 uçuş gerçekleştirdiler ve 40 bin km’den fazla yol kat ettiler. asya, pasifik okyanusu, amerika, atlantik okyanusu, akdeniz ve orta doğu üzerinden dünya turunu tamamladılar.

dünya hava sporları örgütü tarafından piccard ve borschberg’in bu tarihi dünya turuyla şimdiye dek 19 rekora imza attıkları açıklandı. bunlar arasında borschberg’in kontrolünde japonya’dan hawaii’ye, pasifik okyanusu üzerinde 5 gece ve 5 gün hiç durmadan yaptığı uçuş ile bir solo uçağın en uzun süre havada kalış rekoru ve piccard’ın güneş enerjisiyle çalışan hava aracıyla ilk kez atlantik okyanusu’nu geçişi yer alıyor.

dünya turunun tamamlanmasıyla, solar ımpulse, dünyanın çevresini yakıtsız olarak sadece güneş enerjisiyle kat eden ilk uçak, solar ımpulse’ın mucidi ve pilotları olan bertrand piccard ve andre borschberg ise dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçtiler.
--- spoiler ---
2016 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre esas faaliyet karı seviyesinde %9 büyüyen firma.
bugün yapılan basın toplantısı hakkında şöyle bir bülten hazırlayan firma;


--- spoiler ---
Brisa ticari ürünler segmentinde müşterilerine inovasyonla değer katarak büyüyor

Brisa Ticari Ürünler Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Egemen Atış, geleneksel Ticari Ürünler Değerlendirme Toplantısı’nda Brisa’nın inovasyon şirketine dönüşüm yolculuğunun ticari araç segmentine yönelik hizmetlerine nasıl yansıdığını paylaştı. Egemen Atış “Dijitalleşen dünya ve değişen müşteri beklentileri doğrultusunda müşterilerimize değer katma anlayışla mevcut hizmetlerimizi sürekli geliştiriyoruz” dedi.

Brisa Ticari Ürünler Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Egemen Atış, Brisa’nın ticari ürün ve hizmetlerine yönelik gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısında dünya ve Türkiye’deki lastik pazarını değerlendirerek Brisa’nın ticari ürün segmentinde farklılaştığı noktalara değindi. Egemen Atış, son 5 yılda dünya lastik pazarının %13 büyüdüğünü ifade ederek, Türkiye lastik pazarının 2015 yılında %9,4 ile dünya pazarının üzerinde bir büyüme gösterdiğine dikkat çekti. Atış “ Türkiye araç parkı son 10 yılda yüzde %75,3 büyüdü. 2016 ilk yarısında ise 15,8 milyon araca ulaştı. Bu da gösteriyor ki Türkiye’de ciddi bir potansiyel var. 2020 yılında öngörülen büyüme %30. Brisa olarak bu potansiyeli gerçekleştirebilmek adına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ticari ürünler tarafı büyük inşaat projeleri ve altyapı çalışmalarından olumlu yönde etkileniyor. Özellikle inşaat, karayolu, demiryolu, denizyolu taşımacılığı ve turizm sektörüne yönelik yeni projeleri göz önünde bulunduracak olursak; orta-uzun vadenin bu anlamda kritik bir dönem olduğuna inanıyoruz” dedi.

Filo müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerle farklılaşmaya odaklanıyoruz
Brisa’nın inovasyon şirketine dönüşüm yolculuğunun ticari ürünler segmentinde de ilkleri hayata geçirme fırsatı sunduğuna dikkat çeken Atış “Dijitalleşen dünya ve gelişen müşteri beklentileri doğrultusunda ‘müşterilerimize fark yaratan bir şekilde değer katmaya’ odaklandık ve mevcut hizmetlerimizi de bu yönde sürekli geliştiriyoruz. Müşterilerimizin ürünlerimizi kullanmalarıyla başlayan süreci ‘gelişim yolculuğu’ olarak tanımlıyoruz. Bu yolculukta lastik bakımından, mobil hizmetlere, araç takibinden yakıt tasarrufu danışmanlığına kadar gibi geniş bir yelpazede yenilikçi hizmetlerimizle müşterilerimizin yanlarında oluyoruz. Özellikle filo müşterilerimizi yolculuklarında destekleyerek, proaktif olarak farklılaşan çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz” dedi.

Kaplanan her 3 lastikten birinde Brisa imzası
2016 yılının ilk yarısında ticari ürünler segmentinde müşterilerine değer sağlayan ürün ve hizmetleri ile pazara paralel bir performansla büyüyen Brisa, kaplama lastikleri segmentinde kayda değer bir artış elde etmeyi başardı. Bugün kaplanan her 3 lastikten birinde Brisa’nın imzası yer alıyor. Bandag markası ile ticari araçlara lastik kaplama hizmeti vererek lastik atıklarının azaltılmasına katkı sağlayan Brisa,, 2015 yılında 127.000 adet lastik kapladı. Brisa, 2016 yılının ilk yarısında ise 61.000 lastik kaplayarak müşterileri için toplam lastik ömür maliyetinde %30 tasarruf, doğa için 18.000 ton varil daha az petrol kullanımı sağlamış oldu.
Brisa, Türkiye’de bir ilk olarak Bandag kaplama tesislerine yeni teknoloji yatırımı da gerçekleştirdi. İleri teknoloji görüntüleme yöntemiyle lastiği inceleyen bu teknoloji aynı zamanda kaplamaya uygun lastiklerin seçimindeki doğruluğu artırabilme özelliğine de sahip.

Profleet ile 2015 yılında lastik masraflarında 7,5 milyon TL tasarruf
Brisa, filo müşterilerinin ihtiyaçlarına 360 derece çözüm sunmak amacıyla geliştirdiği Profleet “filo yönetim çözümleri” ile filo müşterilerinin operasyonel maliyetlerinde maksimum tasarruf sağlanmasına yönelik sürdürülebilir hizmetler sunmaya devam ediyor. Profleet kapsamında 2016’nın ilk yarısında 28.372 saha çalışması yapılarak 18.653 araca hizmet verildi ve yaklaşık 300.000 lastiğe dokunuldu.
Filo müşterilerine sağladığı değerlerin yanı sıra ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğe de önemli bir katkı sunan Profleet ile hurda lastiklerde yüzde 20 geri kazanım sağlanıyor. Brisa 2015 yılında Profleet kapsamında yaptığı araç ve lastik bakımları ile %6 yakıt ve lastik masraflarında 7,5 milyon TL’lik tasarruf sağladı.

Üçüncü havaalanı inşaatındaki ticari araçlar hızlı ve güvenilir servise Probox ile ulaşıyor
Brisa’nın, ticari araç sürücülerinin lastik sökme-takma ve servis ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hayata geçirdiği ve filo araç parklarında konumlanan hizmet noktası Probox, büyük inşaat sahalarında yer alan ticari araçlar için de hızlı ve pratik çözümler sunuyor. İstanbul’da inşası devam eden 3. Havaalanı’nın şantiyesinde de üç adet Probox aktif olarak çalışıyor ve bu geniş kapsamlı projede araç lastikleri için yerinde bakım servisi sunularak iş süreçlerinin aksamamasına ve operasyonel verimliliğe önemli ölçüde katkı sağlanıyor.

Brisa’dan dünyanın ilk ve tek mobil tır bakım servisi
Brisa’nın dünyanın ilk ve tek mobil tır bakım servisi unvanına sahip hizmeti Mobilfix, ağır ticari araçlara yerlerinde bakım ve servis hizmeti sunarak, araç sahipleri ve filoların zamandan ve maliyetten tasarruf etmelerini ve iş sürekliliklerini korumalarını sağlıyor. Brisa’nın hizmet anlayışını ve müşterilerine verdiği değeri kanıtlayan inovatif bir proje olan Mobilfix, 1 Ekim’den itibaren de tüm Türkiye’de filolara hizmet vermeye başlıyor

Filofix: Avrupa’da da Türkçe hizmet veren tek yol yardım hizmeti
Brisa’nın, filo araçlarının lastik ile ilgili olarak seyir esnasında oluşabilecek sorunlarını anında çözmeyi amaçladığı ve 10 yıldır devam eden hizmeti Filofix Avrupa’da Türkçe hizmet veren ilk ve tek yol yardım hizmeti olma özelliğini taşıyor.

Brisa hakkında:
Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye lastik endüstrisinin lideridir. Brisa’nın kökleri, Sabancı Holding ve ortaklarının girişimiyle 1974 yılında kurulan Lassa ile atılmıştır. Lastik sektöründe dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak; 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucunda, Brisa bugünkü adını almıştır ve 25 yılı geride bırakmıştır.

1993 yılında ilk Ulusal Kalite Ödülü’nü kazanan Brisa, 1996 yılında da iş mükemmelliği konusunda gösterdiği üstün performans sonucu Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazanan ilk Türk şirketi olmuştur. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumundadır. Brisa Kocaeli Üretim tesisleri, 361.000 metrekareye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biridir. Bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Brisa, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı 4,2 milyon adet lastik üretim kapasitesine sahip yeni üretim tesisini 2018 yılında devreye almayı planlamaktadır.

Türk ekonomisine olduğu kadar ülkenin toplumsal gelişimine de önem veren Brisa, sürdürülebilirlik faaliyetlerini çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan ele almaktadır. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunduğu “Turnalar Hep Uçsun”, eğitime katkısını ortaya koyduğu “Brisa Mensupları Öğrenimi Destekleme Derneği”, trafikte emniyetli sürüşe katkı sağladığı “Lassa Yola Sağlam Çık” ve kültürel bir değer olan “Brisa Müze” bu anlamda ön plana çıkan projeler arasında yer almaktadır.

“Yolculuğunuzun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Brisa, bir sanayi şirketinden inovasyon şirketine dönüşümünü hızla devam ettirmektedir. Brisa, sürdürülebilirlik vizyonundan aldığı ilham ve inovasyon anlayışıyla, fosil yakıt kullanmadan yalnızca güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse”ın dünya çevresinde yaptığı yolculuğun Türkiye Resmi Partneri olmuştur.

2016 yılında “Türkiye’nin lastik markası” Lassa’nın 42’inci yılını kutlayan Brisa, Bridgestone, Lassa, Dayton, Kinesis, Firestone lastik markaları, Bandag kaplama markası, Energizer akü markası, OtoPratik, Propratik, Lastiğim, Lastik Vs ve Speedy satış noktaları, Lastik.com.tr adreste lastik değişimi ve bakımı internet sitesi, Mobilfix ticari araç filolarına yerinde bakım sağlayan mobil bakım servisi, Probox ve Bridgestone Box mobil satış ve hizmet noktası ve Lastik Oteli lastik saklama hizmetiyle Türkiye’ye değer kazandırma kararlılığındadır.
--- spoiler ---
whatsapp'a damlamış olan marka.

--- spoiler ---
Brisa, müşterilerine 360 derece değer sağlayan deneyimler sunma misyonu doğrultusunda sektörde bir ilke daha imza attı. Brisa, açtığı Whatsapp hatlarıyla öncü markaları Bridgestone ve Lassa’ya dair müşterilerinin tüm soru ve ihtiyaçlarına anında yanıt veriyor. Lastik kullanıcıları tüm danışmanlık ihtiyaçları için bu hatlardan yararlanabiliyor.,

Türkiye lastik sektörü lideri Brisa, bir ilke daha imza atarak öncü markaları Bridgestone ve Lassa müşterilerine özel Whatsapp hatları açtı.

İnovasyon odaklı çalışmalarıyla müşterilerine yenilikçi ve değer katan deneyimler sunma misyonu doğrultusunda hareket eden Brisa, iletişim kanallarını da güçlendiriyor. Markaları Bridgestone ve Lassa’ya tüm müşterileri 7 gün 08.00-20.00 saatleri arasında Whatsapp uygulaması üzerinden ulaşabiliyor. Brisa böylece müşterilerinin tüm soru ve ihtiyaçlarına anında çözüm sunabiliyor.

Bridgestone Whatsapp Destek Hattı’na 0 553 017 90 90, Lassa Whatsapp Destek Hattı’na, 0 553 017 90 00 numaralarından ulaşılabiliyor.

21 ülkede faaliyet gösteren Webhelp ile anlaşarak çağrı merkezinin gücünü de artıran Brisa, teknik altyapısı, esnek çözümleri ve tecrübeli ekibiyle sürücülerin en yakın yol arkadaşı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Brisa, müşteri memnuniyetinde öncü çalışmalara imza atıyor
Brisa, müşteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini daha iyi anlamak, bu ihtiyaç ve beklentilere yönelik yeni hizmetler geliştirmek amacıyla şirket bünyesinde Müşterinin Sesi adında bir platform oluşturdu. Müşterinin Sesi platformu, CRM, satış, pazarlama, kurumsal iletişim gibi farklı bölümlerden katılımcılardan oluşuyor ve müşteri ihtiyaçlarını anlama, beklentilerini somutlaştırma ve ilgili hizmetlerin bu yönde geliştirilmesine yön veriyor.

Brisa, müşteri memnuniyetinde kilit rol oynayan iş ortaklarıyla da özel çalışmalar gerçekleştiriyor. Brisa ve iş ortaklarının yakın bağlarını güçlendirmek ve bu aileye yeni katılan üyelerin hızlı bir şekilde bu kültüre adapte olabilmeleri için koçluk programını yürütüyor. Böylece Brisa, yeni iş ortaklarının ve mevcut iş ortaklarına yeni katılan çalışanların Müşteri Yaklaşımları hakkında bilgilendirilmesini, müşteri memnuniyeti standartlarının ve doğru uygulamaların aktarılmasını, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Koçluk desteği kapsamında Brisa ekipleri iş ortaklarını ziyaret ediyor ve bire bir çalışmalarla gelişim sağlanıyor. Bu kapsamda 2015 yılında 24 iş ortağına koçluk desteği sunan Brisa, 2016 yılında bu rakamı 100’e çıkartmayı planlıyor.
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri