• / 2
1931 yılında Japonya'da kurulmuş lastik firması. Son yıllar baz alındığında lastik üretimi ve dağıtımında dünya lideri konumundadır. Uzun yıllardır Formula 1 markaları için lastik sağlayan firma 2007-2011 arası bütün şampiyona için tek lastik sağlayıcısı olmuştur. Ülkemizde Brisa adı altında Lassa ile ortak arge ve üretim gerçekleştirmektedir.
Potenza serisini çok beğendiğim lastik üreticisi.
Gerçekten hem çok sessiz hem de tutunma çok yüksek. Bunlara karşılık doğal olarak ömrü kısa.
potenza s001 run-flat modelinin ülkemizde üretildiği lastik markasıdır.
Fanatik derecede, ısrarla kullanmama rağmen son yıllarda pek beğenmediğim lastikler üretmektedirler. Acaba Bridgestone markası basılmış Lassa mı almaya başladım diye düşünmüyor değilim.
mercedes-benz ile ortaklığını yeni fabrika çıkışı lastik anlaşmaları ile geliştiren lastik firması. bundan böyle yeni mercedes-benz c-serisi otomobil ve gla suv araçlar fabrikadan bridgestone lastikleri üzerinde çıkacak.

--- spoiler ---
ultra yüksek performans segmentinde potenza s001 ext mercedes-benz c-serisi otomobillerde gerçek spor performans deneyimi sunuyor. direksiyon hakimiyeti ile hem kuru hem de ıslak zeminde üstün bir performans sergileyen potenza s001 ext, patlasa bile yol alabilen “run flat tyre” teknolojisine sahip. böylece lastikler patlasa bile 80 km hızla en az 80 km boyunca güvenle yol alabiliyor. otomobil için fabrika çıkışı paketi tamamlamak üzere bridgestone blizzak lm32 kış lastikleri de sunuluyor.

bununla beraber, mercedes-benz’in suv modeli gla için fabrika çıkışı tercih edilen bridgestone dueler h/p lastikleri ise, performansı, güvenilirliği, sağlamlığı ile zorlayıcı yol koşullarında araç performansı ile ilgili en üst düzeyde beklentilerin karşılık bulmasını sağlıyor.

bridgestone’un global çapta yüksek performanslı spor emniyet lastikleri alanında kendini kanıtladığını belirten brisa tüketici ürünleri pazarlama ve satış genel müdür yardımcısı korhan korel “ürünlerimizin yalnızca bazı parametrelerde en iyi veya sınırlı performans değil, tüm değerlerde dengeli ve iyi bir performans göstermesini sağlıyoruz. araç sahiplerine dengeli bir performans sağlama misyonumuzla ekonomi, emniyet ve konfor alanlarında birçok parametreye odaklanıyoruz. bridgestone markamızla, çevresel verimlilik ve emniyet parametrelerini daha fazla ön plana çıkarıp, araç sahiplerine sunmaya çalışıyoruz. özellikle emniyet alanında, “+10kriter” olarak belirlediğimiz parametrelerin üzerinde titizlikle çalışıyoruz. sürüş sırasında emniyetten ödün vermeden, konfor ve performans beklentisi olan araç sahiplerine, geliştirdiğimiz yüksek teknolojiye sahip kaliteli ürünlerimizle ve hayatlarını kolaylaştıran hizmetlerimizle keyifli yolculuklar sunma hedefindeyiz. yapılan işbirliği ile, bridgestone’un global çapta deneyiminden faydalanarak geliştirdiği potenza ve dueler ürünlerini mercedes-benz kullanıcılarının deneyimlerine sunuyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.
--- spoiler ---
fransa’nın lider araba servisi ve lastik perakende satış ağı speedy’yi satın alan lastik markasıdır:

--- spoiler ---
global lastik devi bridgestone, avrupa, ortadoğu, afrika (emea) operasyonlarının fransa’nın lider araba servisi ve lastik perakende satış ağı olarak hizmet veren speedy’nin %100 hisselerini satın almayı planladığını açıkladı. satın alma sürecinin devam ettiğini açıklayan şirket, bu birleşmeyle birlikte lastik alanındaki uluslararası deneyimini fransa’daki sürücülere çok daha yakın bir hizmetle sunacak.

bridgestone, avrupa, ortadoğu, afrika(emea) operasyonu bünyesinde, fransa’nın lider araba servisi ve lastik satış ağı speedy’yi satın alma sürecine girdi. bridgestone, şirketin %100 hisselerini satın alarak, fransa başta olmak üzere speedy’nin aktif olduğu tüm ülkelerde sürücülere ulaşacak. bu anlaşma ile, bridgestone büyüme stratejisine paralel olarak, yalnızca fransa’da 800’den fazla perakende satış noktasına ulaşmış olacak.

bu birleşmeyi bridgestone’un büyüme stratejisi için çok kritik bir adım olarak değerlendiren bridgestone, avrupa, ortadoğu, afrika(emea) operasyonu ceo’su eduardo minardi; “speedy’yi, premium müşteri portfolyosu, geniş coğrafi yayılımı ve hizmet kalitesi ile güçlü bir stratejik iş ortağı olarak görüyoruz. bununla beraber, speedy, güçlü bir marka bilinirliği ve yenilikçi bir yaklaşıma sahip. speedy’nin yıllar içerisinde müşteri alışkanlıkları ve beklentilerine dair deneyimleri de bridgestone’un öncü çalışmalarına katkı sağlayacaktır” dedi.

speedy’nin ceo’su jacques le foll ise birleşmeyi şöyle değerlendirdi: “dünyanın 1 numaralı lastik üreticisi ile güç birliği sağlamak, speedy, mağazaları ve müşterileri için önemli bir gelişme. bu sayede speedy, prensipleri, kalitesi, hizmet anlayışı ve yenilikçi ruhunun devamlılığını sağlayarak, gelişimini güçlü adımlarla sürdürecek. sonuç olarak, bu anlaşma her iki tarafa da değer sağlıyor. speedy’nin bundan sonra da başarılı gelişimini sürdürmek için heyecanla birlikte çalışacağız”.

bridgestone avrupa, ortadoğu ve afrika bölgesinin speedy firması ile yapmış olduğu bu işbirliğini değerlendiren brisa genel müdürü yiğit gürçay şunları dedi; “türkiye’de speedy firmasını temsil eden authority group ile 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile, brisa ürünleri speedy mağazalarında araç sahipleri ile buluşuyor. bu iş birliği ile uzmanlık alanlarımızdaki tecrübemizi speedy noktalarına taşıyor, müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimize erişimini artırmış oluyoruz. teşkilatlanmayı işimizin temeli olarak alıyor, iş ortaklarımızla beraber güçlenerek büyüyoruz. benzer bir modelin, brisa’nın ortaklarından bridgestone’un bünyesinde avrupa’da uygulanıyor olması, bizlere doğru yolda olduğumuzu ve lastik işinin geleceğinin hizmet ve perakendecilik sektöründe olduğunu teyit etti.”

speedy’nin en önemli hizmetlerinden biri lastik satışı ve bu segmentte bridgestone’un dünya çapındaki deneyimi şirketin hizmetlerini ileriye taşıyacak.
--- spoiler ---
japonya’daki fabrikasında yapay zeka ile üretime başlayan firmadır. daha detaylı bilgi için basın bülteni aşağıda:

--- spoiler ---
global lastik devi bridgestone, yeni üretim sistemi examatıon ile artık üretimde yapay zeka kullanmaya başladığını duyurdu. bu sayede lastik üretiminde sağladığı üstün kalite ve verimi daha da artırmayı planlayan bridgestone, examatıon’ı ilk olarak japonya’daki hikone tesisinde üretime entegre etti. bridgestone, yapay zeka temelli bu yeni teknolojisini global çapta üretim tesislerinde yaygınlaştırarak rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.

bridgestone, üstün teknolojisini yapay zeka ile birleştirerek geliştirdiği yeni üretim sistemi examatıon'ı japonya’daki hikone tesisinde kullanmaya başladı. lastik üretiminde kalite ve verimliliği daha da artırmak amacıyla tasarlanan bu gelişmiş sistem, bridgestone'un 85 yıllık deneyimi ve uzun yıllara dayanan ar-ge çalışmalarının ürünü. bridgestone, yeni nesil lastiklerini daha geniş bir kitleye sunmak ve uluslararası rekabet gücünü artırmak üzere bu teknolojiyi global çapta var olan ve yeni kurulacak fabrikalarına entegre etmeyi planlıyor.

geliştirdiği üstün teknolojiyle daha emniyetli, verimli ve konforlu lastikler üretmek üzere ilklere imza atan bridgestone, 2002 yılında hammadde sürecinden ürün denetim sürecine dek tüm üretim alanlarında dünyanın ilk tam otomatik sistemi olan bırd üretim sistemini geliştirdi. bu sistem ayrıca, üretim sahasındaki koşulların gerçek zamanlı takibini de sağlıyor. yeni examatıon sistemi, bırd sisteminde kullanılan bilgi ve iletişim teknolojilerinin daha gelişmiş bir versiyonu ve bridgestone’un patentli teknolojilerini içeriyor.

bridgestone examatıon’ı üretim süreci uzmanlarının kullandığı tekniklerin ve üretim prosesinden toplanan büyük verilerin analizleriyle oluşturulan patentli algoritmalarla geliştirdi. böylece daha önce insana ve bireysel yeteneklere bağlı olan üretim süreçlerini, kalite kontrol kararlarını ve prosedürlerini otomatik olarak kontrol eden eşsiz bir yapay zeka yarattı.

bu yeni nesil teknoloji, 480 kalite noktasını sensörlerle gerçek zamanlı olarak kontrol ederek, lastik üretiminde ultra yüksek hassasiyet sağlıyor. her bir lastiğin aynı mükemmel kalitede üretilmesine olanak veren bu sistem, geleneksel yöntemle üretime göre %15 oranında iyileştirilmiş bi rüretim sunuyor. aynı zamanda, üretim sürecinin farklı aşamalarında kullanılan geliştirilmiş yöntemler sayesinde de üretim verimliliğinde iki kat artış sağlanıyor.
examatıon, insani algı farklılarından kaynaklanan, farklı imalat süreçlerinde ortaya çıkan üretim hatalarını minimize ediyor. ayrıca, bu sistemle toplanan veriler, var olan lastik montaj makineleri, montaj öncesi ve sonrası yürütülen işlemler, ürünler ve diğer alanlarda toplanan verilerle birlikte tüm fabrikalardaki prosedürlerin genel kalitesini arttırmak amacıyla kullanılıyor.
--- spoiler ---
yaklaşan bayram için güvenli sürüş taktikleri veren marka.


--- spoiler ---
Bridgestone, “Emniyetimiz İçin 2 Dakika” kampanyasıyla bayramda da sürücülerin güvenilir yol arkadaşı oluyor

Bridgestone’un #emniyetimiziçin2dk kampanyası kapsamında yürüttüğü lastiklerin diş derinliği ve hava basıncı kontrolleri Kurban Bayramı’nda İDO’nun Sirkeci, Yenikapı, Pendik, Yalova, Bandırma ve Bursa iskelelerinde devam edecek.

Bridgestone, 2013 yılında başlattığı #emniyetimiziçin2dk kampanyası kapsamında Kurban Bayramı’nda da araçların lastiklerinin diş derinliğini ve basınçlarını ölçerek emniyetli bir yolculuk için sürücülere destek olacak. Bridgestone’un uzman ekipleri 9 ila 19 Eylül arasında her gün İDO’nun Sirkeci, Yenikapı, Pendik, Yalova, Bandırma ve Bursa iskelelerinde araç lastiklerinin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol edecek.

Sürücülerin, bayram yolculuğuna çıkmadan önce lastiklerinin hava ve diş derinliği kontrollerini yaptırması gerektiğini vurgulayan Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Korhan Korel, “Fren mesafesi ve direksiyon hakimiyeti gibi sürüş emniyeti için kritik unsurlar lastiğin uygun koşullarda olup olmadığıyla doğrudan ilgili. Bu nedenle karayollarındaki araç sayısının yüksek oranda arttığı bayramlarda emniyetli bir yolculuk için sürücülerin lastiklerinin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol ettirmesi gerekiyor. Bridgestone markamızla 2013 yılından beri yürüttüğümüz ‘#emniyetimiziçin2dk’ kampanyası kapsamındaki saha çalışmalarımızı Kurban Bayramı’nda da sürdürüp; sürücülerin ve yolcuların güvenli bir yolculuk geçirmelerine destek olacağız” dedi.

Brisa’dan emniyetli sürüş için tavsiyeler:
- Mutlaka emniyet kemeri takılması ve 12 yaşına kadar çocuklar için çocuk koltuğu kullanılması
- Lastik ve araç bakımlarının mutlaka güvenilir, yeterli ekipmana sahip bakım noktalarında, yetkin servis personeli tarafından yapılmasına dikkat edilmesi
- Her 30 gün veya 500 km. kullanımdan sonra balans kontrolü, her 6 ayda veya 10.000 km’de bir aracın ön düzen kontrollerinin yaptırılması
- Lastik havalarının en geç ayda bir kez yetkili servislerde kontrol ettirilmesi ve uzun yolculuklara çıkmadan önce lastik hava basınçlarının 2 PSI artırılması
- Tüm lastiklerin diş derinliğinin (lastik üzerindeki ana oluklar boyunca 2 noktadan ölçüm yapılarak) düzenli olarak kontrol edilmesi
- Yazın yaz lastikleri, kışın kış lastikleri kullanılması ve lastiklerin kullanılmadıkları dönemde uygun koşullarda (nem, sıcaklık, basınç, vs.) saklanması
- Lastikler temizlenirken su dışında herhangi bir kimyasal madde kullanılmaması
- Lastiklerin her 10.000 km’de bir veya en az yılda bir kez yer değiştirilmesi
- Aracın lastikleri yenilendiğinde supapların da yenilenmesi
- Lastiğin delinmesi durumunda mutlaka nitelikli tamir (mantar yama) yaptırılması
- Ani kalkış, patinaj, sert fren gibi lastiğe zarar verebilecek hareketlerden kaçınılması ve lastiklerin kaldırım ve benzeri keskin yüzeylere sürtülmemesi
--- spoiler ---
normal yol lastikleri sert ve uzun ömürlü olan lastik üreticisi
potenzası güzeldir turenzası kötü olan lastik
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir