Hepimizin hayatta 1 kere bile olsa duyduğu genelde otobüs fren yaparken çıkan kulakları rahatsız eden sestir.

Brake Squeal , yüksek frekansa sahip bir sestir 1 kHz ve 15 kHz arasında meydana gelir. Otomotiv araştırmalarında çok önemli yer tutar. Kendisi güvenlik problemi değil konfor problemidir.

Her duyduğumuz ses bu değildir mesela :

Düşük frekansta brake judder
Orta frekansta ise brake moan vardır.

İşin ilginç yanı bu terimin bir tanımı yoktur ama NVH(bkz: noise vibration harshness) ile uğraşan kişiler bunu 1 kHz ve üstünde olan ses olarak tanımlar. Genelde 30 km/s ve altında olan hızlarda ve düşük fren basınçlarında meydana gelir bu yüzden otobüslerin rölanti hızlarında daha çok duyulur bu ses.
+1 anladığım kadarı ile düşük fren basıncandan dolayı balataların sıkıştırmayı yeteri kadar yapamaması dolayısıyla sürtünmeden kaynaklı ses.
anlamak biraz zor mu bana mı öyle geldi ?
Kesinlikle şundan oluyor denilemiyor . Mesela geri geri giderken de olabilir Sprag - slip dediğimiz olay .

Negatif damping etkisinden de olabilir şöyle ki : Statik sürtünme , dinamik sürtünmeden büyüktür. Diskin kayma hızı azaldıkça sürtünme dinamikten , statik olana geçiş yapmaya başlıyor ve sürtünme artıyor bundan dolayı da oluyor.

2 frekansın birleşerek stabilite problemi yapmasından da olabiliyor . Yani araştırmacılar farklı yöntemleri test ediyor ama hala şunu yaparsak bu sorun biter diyebilen yok.

Çözümü : garanti kapsamında diskin veya padlerin değiştirilmesi tabi ama km yaptıkça yine çıkar.

Bu konu biraz lisans üstü seviyede olduğu için akustik vibrasyon ile ilgili çalışanlar veya bilgisi olanlar benden daha iyi bilgi verir diye düşünüyorum biraz havada kalmış olabilir açıklamalar.
bunlar da ilginizi çekebilir