acil bir durumda yapılan panik fren esnasında kaliperler üzerindeki basıncı arttırarak aracın daha kısa mesafede durmasına yardım eden sistem. fren yardım sistemi denirken, bazı mecralarda acil durum fren destek sistemi olarak da adlandırılır.

ilk olarak 1996 yılında daimler grubunun mercedes s class lansmanında duyuruldu ve 1998 model araçlarda standart donanım olarak piyasaya sürüldü. kısa sürede diğer markalar da benzer sistemler geliştirirken, avrupa birliği komisyonu 2009 yılından itibaren tüm araçlarda olmasını zorunlu kıldı.

işlevine gelirsek fren ana silindiri üzerinde yer alan bir sensör kullanım durumunu eş zamanlı olarak bir mikroişlemciye aktarır. rutinin dışındaki sert frenlerde mikroişlemci bunu farkeder ve panik fren kararı verir. bundan sonra hidrolikteki tüm basınç sisteme uygulanır. bu yüzden fren pedalı normalin dışında tabana kadar geri gider.

frenleme mesafesinde %20'ye varan bir kazanç sağlar. bu esnada abs ile koordineli çalışarak kayma riskini de minimumda tutar.

ayağınızı çektiğinizde solenoid valf vasıtasıyla açılan ek hidrolik sistemden geri çekilir ve araç normal sürüş moduna geri döner.
tümünü gör
ilgili galeri