1980'ler den 2000'lerin başına kadar üretilen otomobillerde görebileceğiniz plastik tamponlardır. Güvenlik standartlarının yükselmesiyle yayalara hasar verme potansiyeli yüksek metal tamponlar üretimden kalkmaya başlamış, araçla bütüncül bir tasarıma sahip ama koyu gri arası rengi ile seviyesini belirten tamponlar gelmiştir. Aracın donanım seviyesini açıkça belli eden detaylardan birisiydi zamanında. Aracınızda gövde rengi tampon ve dikiz aynaları varsa ya üst segment (Mercedes 190E'de bile boyasız tampon baz donanımdı) ya da yüksek donanımlı bir modele sahip olduğunuz anlaşılırdı. Şimdi ise halojen far tasarımı ve jant kapaklarından başka ilk bakışta fark ettiren detay kalmadı desek yeridir ki bazı jant kapaklarını ayırt etmek bile artık zor (bkz: yapısal jant).

Artık üretilmemelerini olumlu bir gelişme olarak görsem de günümüzde araç sahibi olma maliyetini düşününce "acaba ne kadar ucuzladı" demekten kendimi alamıyorum.
Boyasız tampona sahip gümrük girişli ilk sahibinden bir e36 bulunursa kaçırılmamalıdır efendim
Asla anlam veremediğim olay. Araba çok güzel renkli, kara bi tampon. Oldu olacak çamurluklarıda boyamayın. yarısı boyanmış arabamı satılır arkadaş.
Ticari araçların bazısında hala boyasız kara tampon kullanılmakta.
bunlar da ilginizi çekebilir