Boksör motor (boxer) ya da diğer adıyla düz motor pistonları yere paralel olan bir içten yanmalı motor. Boksör motorda silindirler tek bir krank milinin her iki tarafına 2 sıra halinde yerleştirilmiş ve böylece tüm pistonların hareketinin tek bir düzlemde olması sağlanır. Yatay olarak pistonları karşılıklı olan bu içten yanmalı motorun patent hakkı 1896 yılında Karl Benz tarafından alınmıştır. Boksör motorların pistonları yatay ve karşılıklı dizilmiştir ve krank milleri ortada ve ortaktır. Boksör motorda rank mili ortak ve ortadadır. Alfa Romeo, Porsche, Subaru ve Volkswagen gibi markalar bir dönem kullanmıştır. Hala hazırda Porsche ve Subaru'da kullanılmaya devam edilmektedir. Boxer motor, dar alanda minimum dirençle maksimum güç alınması için kısa piston kolu kullanımına izin verir. Ancak yüksek yakıt tüketimi sebebi ile günümüzde pek tercih edilmiyor. Son dönemde, Subaru dizel boxer motor geliştirmeyi başarmış ve Legacy modelinde kullanmış. Alfa Romeo 145 ve 146 modellerinde kullanmış oldukları 1.6 Boxer motorun devirlenmesi, sesi ve yarattığı haz çok güzeldir.
Genellikle Japon kardeşlerimizin kullandığı, sesi inanılmaz güzel olan motorlardır.
Yakıt tüketimi konusunda çok bonkör olsalar da, hafta sonu keyif arabalarında kullanılması çok da can acıtmaz.
Sesi ile ün salmış ama aslında yakıt tüketimi ile ün salması gereken icat.
Eğer günlük kullanmak gibi bir hata yapacaksanız hiç almayın! Aldım, bindim, kullandım. 9.000km tepesindeydim, o kadar paramı yedi ki artık araba almaya tövbe ettim. Sayesinde tövbekar oldum.
sesi ile tahrik eden,yakıt tüketimi ile kendinden soğutan makinedir.
Silindirleri yatay bir düzlem üzerinde bulunan motorlara denir.
Sesi güzeldir, yakıt tüketimi de aynı şekil yüksektir. Hafta sonu otomobili olarak kullanılması mantıklıdır.
V tipi motordan en önemli farkı karşılıklı silindirlerin zıt yöne doğru hareket etmesidir. V motorda ise karşılıklı pistonlar krank miline aynı noktadan bağlı oldukları için birlikte hareket ederler. Boxer motorun bu farkı motor sarsıntısının önemli boyutta azalmasını sağlar. Ayrıca daha aşağıda konumlandığı için aracın ağırlık merkezini düşürür.

Yani Ferrari Boxer Berlinetta modelleri 180° V tipi motordur.
Subarunun geliştirdiği ve toyotanın enjeksiyonlarını geliştirdiği yeni nesil 2.0 boxer motorunun şehir içi ortalama 7 litre gibi bir yakıt tüketimine sahip olması boxer motorun iddialı olduğunu kanıtlamıştır.Özellle yeni dönemde Levorgla birlikte kullandığı motorlar başarılıdır.Ancak Subarunun Amerika pazarına odaklanması avrupa ülkelerinin işini zorlaştırıyor.Zaten porscheye binemiyoruz subarunun yaptığıda düşene tekme vurmak.
Şehir içinde ortalama 7 litre yaktığı iddia edilen motor.

Şahsen ben subaru brz de toyota gt86 da test etmiş biri olarak bunun mümkün olmadığını söylemek zorundayım. Ya da şehir içinden kastımızın ne olduğunu belirtmek fayda var. Benim için şehir içi trafik ortalama hızın 30 km/s'nin altında olduğu durumdur. 40 km/s ortalama tutturup şehir içindeyim demek pek mantıklı bir şey değil, olmamalı.
Sesine hasta olduğum motor.

Ayrıca pistonlarının yaptığı hareket boksör yumruğuna benzediği için bu ismi almıştır. Aracın yol tutuşuna pozitif anlamda etki eder.
VW Beetle, Porsche 911 (aynı zamanda Boxster ve Cayman), Subaru'nun çeşitli modellerinde (Impreza, Legacy, BRZ gibi) kullanılan motor tipidir. Ağırlık merkezini düşürdüğü için tercih sebebidir, aynı zamanda çok karakteristik bir sesi de vardır. Bir dönem Alfa Romeo'nun 33, 145 gibi modellerinde de kullanılmıştır.

Günümüzde çok uygulaması yok ama halen Porsche ve Subaru gibi markalar bu geleneği devam ettiriyor...
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri