Bizim mecrada bilindiği üzere vw'nin donanım seviyelerine göndermedir. Başta alman otomobilleri olmak üzere genel olarak Avrupa markalarında opsiyon listeleri uzayıp gider. Baz model araçlar ise günün güvenlik standartları ve piyasada rekabet ededebilecek minimum donanım ile piyasaya sürülür. Bunun temel sebebi araca eklenen her opsiyonel donanım için ek vergi ödenmesi gerekir. Bizde de olan bu vergiyi metalik boya veya sunroof opsiyonlarındaki motor hacmine bağlı fiyat dalgalanmasından farkedebilirsiniz.

Şimdi elin Avrupasına gittiğinizde halojen farlı Bmw'ler, sac jantlı Mercedes'ler görürsünüz, çünkü orda adamlar istediği, ihtiyaç duyduğu donanımları seçer, kullanmayacağı gereksiz gördüğü donanım için boşuna para ödemez.

Bizim memlekete baktığınızda ise araba sahibi olmak bir zenginlik göstergesidir. Bunun sebebi de yıllardır değişmeyen vergi politikaları... Durum böyle olunca opsiyonlu araç satmak zaten pahalı olan otomobillere ekstra yük oluşturuyor. Bu durumun farkında olan Hyundai gibi markalar standart donanım seviyesini yüksek tutarak avantaj kazanmaya çalışıyor.
tümünü gör
ilgili galeri