bosch markası tarafından üretilen ve gaz pedalına hafif titreşim vererek yolla ilgili sürücüyü uyaran yeni nesil otomobil teknolojisi.

öncelikli amacı yakıt tasarrufu olan gaz pedalı, en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir bir şekilde belirtecek şekilde tasarlanmış. ayrıca pedala oldukça hafif basılmasına olanak sağlayarak yakıt tüketimini %7'ye kadar azaltabiliyor.

asıl yenilikçi özellikleriyse internet bağlantısına sahip araçlarda ortaya çıkıyor. titreşimli pedala sahip olan otomobil, çevresindeki ağa bağlanarak yol durumu hakkında bilgi alıyor. aracın ters şeride geçtiğini fark edip sürücüyü uyarıyor. navigasyon sistemiyle koordineli çalışarak tehlikeli bir viraja çok yüksek hızda yaklaşmaları halinde dokunsal bir uyarı sinyali veriyor. yol işaretlerini tanıyan bir kamera ile birleştirildiğinde ise hız limitinin aşılması durumunda hafif titreşimlerle yine sürücüyü uyarıyor.

özelliklerini ve faydalarını yaza yaza bitiremedim sözlük. yeni nesil otomobiller güvenlik ve verimlilikte çıır açacak gibi görünüyor!
tümünü gör
ilgili galeri