motordan gelen gücün tekerleklere iletilmediği aşama. vites herhangi bir dişliye geçirilmediğinden hareket akslara iletilmez.

boş vitesin yanında getirdiği iki genel soru vardır. bir az yakar sorunsalı, iki frenaj sıkıntısı.

genel kanının aksine araçlar yokuştan inerken boş viteste daha çok yakar çünkü motor rölantide çalışmayı sürdürebilmesi için gerekli enerjiyi yakıt tüketerek alır. diğer taraftan vitesteyken tekerleklerden gelen güç, rölantinin üzerinde bir tork yaratacağından motor otomatik olarak cut off yaparak yakıt tüketimini durdurur.

aslında uzun rampalarda viteste inerken araç motor freni ile kendini kısmî yavaşlatacaktır, bu gibi durumlarda boştayken aracın kazanacağı hız ile daha uzun yol alınabilir ve daha kârlı gibi gözükebilir. bu durumda gözden kaçırmamız gereken koşul ise, frenaj.

araç vitesteyken frene asılmak, hem motor freni hem de sizin pedaldan yüklenmenizle çift etki sağlayacaktır. diğer türlü araç boştayken fren sadece balatalara kalacak. aşırı ısınma ile sağlıklı fren yapmanız mümkün olmayacaktır. güvenliği de işin içine katınca uzun rampalarda bile viteste inmek, üç kuruş kâr etmekten daha mantıklı olacaktır.
az yaktığı düşünüldüğü için taksiciler arasındaki adı "peygamber vitesi"dir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri