edit2: az önce firma tarafınca arandım, oldukça anlayışlı ve nezih bir şekilde 'o gece yapılan görüşmede anlaşmazlık olduğunu, 'hizmet veremiyoruz' cümleciğinin aslında 'şimdi çekebiliriz ama lastiği sabah değiştirebiliriz' anlamına geldiğini anlattılar. yazdıklarımı ciddiye alıp bana ulaştıkları için teşekkür ediyorum. artık olmayan rezalettir. sevgiler.

20 ekim 2016 tarihinde yaşamış olduğum rezalettir. kendilerinden kiralamış olduğum jaguar xe ile lastik patlatmamız ile başlayan serüveni anlatmak istiyorum.

gece yolda ilerlerken kafam kadar çukuru görmedim, sol iki lastiği içine sokacak şekilde üstünden geçtim. 'ulan bir şey olmamıştır heralde' derken panelde lastik hava basıncı uyarısı çıktı, sol ön lastiğin havası biraz düşmüştü.

çektim kenara, açtım telefonun flaşını lastiği incelemek için, lastiği yanaktan yarmışız. önce 18 inçlik lastiklere sövdüm, sonra 'kader' deyip borusan oto premium kiralamayı aradım.

kendilerine durumu izah ettikten sonra bir süre beklettiler, teknisyen arkadaşa bağlayacaklarmış..

teknisyen arkadaş aldı telefonu, lastiğin durumu sordu, nerede olduğumu sordu, nasıl olduğunu falan sordu. dedim ki 'bu arabada stepne yok, gelin ya lastik değiştirin ya da çekin' , kendisinden gelen cevap sonrası ise şoka girdim 'bu saatte maalesef hizmet veremiyoruz!'.

arkadaş, premium segment bir otomobil bu, aylığı 1330 euro, gece 23.30'da lastiğim patlamış otobandayım, otostop mu çekeyim? otomobili çantaya koyup eve mi götüreyim?

kendi imkanlarım ile bol bol hava basarak eve kadar geldim, aldığım riski anlatmama gerek yok sanırım.

bir daha da borusan'dan otomobil kiralamam.

edit: 1.330 euro'yu 330 euro yazmışım.
euro'dan otomobil kiralayıp, yardım etmeye gelince yerinde olmayan firmanın rezaleti.
Hoş bir durum değil tabii ki ama kimse bu konuya itibar etmez, rezalet diye başlık açılınca insan daha bi alengirli mesele bekliyor. Lastik patlamış değiştirmeye gelmemişler işte. Kesinlikle borusanı haklı bulduğumdan değil. Günlüğü 330 yüroya araba kiralamaya paran var da yol yardım çağırmaya mı yok kardeşim?
Zannedersem firma ile bir sözleşme yapılmıştır, konu ile ilgili bir madde var ise incelenmelidir. Bu sonuca göre hak aranmalıdır.
Şahsi fikrim; olmuş bir rezalettir.
Öncelikle 330 euro günlüğü değil aylığı olarak belirtilmiş. Konuya gelecek olursak da değil günlüğü 330 euro isterseniz 3.300 euro olsun, yol yardım saat kaçta olursa olsun gelmek zorundadır. Gece 3'de peugeot yol yardım servisi gelmişti kaldığım yere. Şimdi hangisine premium dersin? Yersen? Premium bir markanın müşterisine bunu yapması büyük terbiyesizlik. Günlüğü 3300000 avroya araba kiralayacak adam da affedersin bu tutum karşısında eli boş kalmaz. Ben söyliyim ;)))
Garenta'dan 2015 senesinde Rapid kiralamıştım Pazar günü gecenin saat 12sinde Aydın-İzmir otobanında lastiğim patladı. Deli gibi yağmurun altında stepneyi değiştirmeyi zaten göze almıştım ancak resmi prosedür nedir diye garenta yol yardımı aradığımda yağmurda mahsur kaldığımı da belirttiğim için operatör siz değiştirmeye uğraşmayın yol yardımı yolluyorum 20 dakikaya gelirler ve cidden gelip lastik değiştirip gitmişlerdi. Bunu bende yapabilirdim ama bu düşünceli davranışları bile o zaman beğenimi oldukça kazanmıştı. Günlüğü 120 liraya kiraladığım arabadan bu hizmeti görmüşken 330euroya kiralanan premium bir firmanın bu hizmeti sunmuyor oluşu büyük ayıp.
Bir yakinim 6.40d kiralamisti uzun sureli arac pert olunca aksamina yenisini kapisina birakmislardi. Bahsedilen olayda buyuk ihtimalle karisiklik falan olmustur.
Hiç bir kiralama da olmaması gereken rezalettir. Hiç bir firma müşterisini mağdur etmemelidir.
Bu arada 330 euro yu çok büyük gören arkadaşlar için bir hesap yapalım. 330 euro X 3.40 TL = 1122 TL yapar. 30 güne bölersen 37.4 TL yapar. yani 120 liraya araç kiraladım onda bile hizmet daha iyiydi demeyin :)
Not: Cidden jaguarın aylık kirası 330 euro mu? Hemen arabamı satıp kiralama işine giriyorum. Bir jaguar kiralayıp ne kasko ne trafik düşünüyorum. :)

edit: 1330 euro ise kiralama işinden vazgeçilmiştir :)
1.330 euro olacaktı, bir adet 1'i eksik koymuşum.
firmanın kendine yakışanı yaptığı rezalettir. sonradan müşteriyi arayıp durumu anlatmak çok nezih bir davranış olmuş. tebrik ederim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri