Bmw artık mekaniklikten tamamen çıkıp elektronik devire geçmeye başladığını gösteren haberdir.

Bmw i8 üstüne inşa edilmiş olan i8 Mirrorless adlı modelde ilk olarak denenecek olan teknoloji aslında iş görebilir.

Dikiz aynasının olduğu bölümdeki lcd ekran ile sağ - sol ve arka görüşü kameralar aracılığı ile elde edebilecemişiz. Geceleri nasıl olacak gibi soruların cevabı otomobil üretildikten sonra yüzümüze vurulacaktır.
eskiye geri dönüş. ilk yapılan arabalarda da ayna yokmuş zamanında, sağ aynanın da estetik görüntü ve simetriyi bozmamak adına konduğunu ilave etmek lazım.
kesinlikle mevcut düzenin yerini tutmaz diye düşündüğüm teknoloji.

o kameralar saliselik bir tutukluk bile yaptığın meydana gelebilecek kazalardan kim sorumlu olacak?
kamera kayıt içindir arkadaş, görmek için ayna kullanılır.
aerodinamik yapıyı daha iyi hale getirmek için bula bula bunu mu bulmuşlar dediğim atılımdır.

görece büyük aynalardan kurtulup, yerine görece küçük kamera koyarak sadece boyutla ilgili bir sonuç elde etmişler.
onun yerine kulaksız otomobil üretmeye çalışsalar daha mantıklı bir atılım olur kanımca. madem kamera kullanacaksın, aracın ön çıtalarına yerleştirsene mis gibi. toptan kurtul o kulaklardan ki atılım yaptığına değsin.
aynanın yerine kamera geldiğini gösteren gelişme. yine yan taraflarda bir çıkıntı olacak yani. ne anladım ben o işten?
"Yan taraftaki o kıytırık ekran aynadan dahamı iii çözünürlüğe sahip olacak, gidin kumda oynayın" dediğim başlıktır.
Bir şeyin çözünürlüğünün iyi olduğunu vurgulamak için "ayna gibi" deyimini kullanıyoruz biz, bu neyin kafası.
NOT:Milletten yeni ekstra para çalma taktiği yükleniyor, lütfen bekleyin...
İç fotoya bakınca işin mantığının aynalardan/çıkıntılardan kurtulmak değil sağ, sol ve orta aynanın sağladığı geri görüşün tek bir noktada toplanması gibi geldi. Yani araç sürerken bi sağa bakıyoruz bi sola bakıyoruz ve kör noktalar oluşabiliyor, bu konseptte sadece orta aynaya bakıyoruz ve bütün arkamızda-sağımızda-solumuzda kalan yerleri görebiliyoruz.
Eğer düzgün yapılabilirse, gelecekte kullanılacak bir sistem olmayı başaracaktır.

Amaç çok belli; tek bir ayna ile tüm görüş açılarını kullanıcıya sunmak. Bu da daha fazla güvenlik demek. Çok da ön yargılı olmayalım derim.
Eğer tanıtımını güzel yapar, Bmw i8 dışındaki otomobillere de uygulayabilirlerse, hem toplum gözünde daha iyi bir yere gelirler hem de güvenlik açısından çok faydalı olur.

Yeni teknolojiler hep sürücünün dikkatini en az dağıtacak şekilde tasarlanıyor. Kullanıcının elleri hep direksiyonda gözleri de tek bir yerde olsun diye. Dikiz aynasına tüm aynaları toplamak bu yüzden önemli. Hem kör nokta geyiği son bulacak hem de sürücü 3 ayrı yere bakmak zorunda kalmayacak.
geçtiğimiz günlerde Japon hükumeti bir ilke imza atarak gerekli denetimler yapıldığı takdirde araçların ayna yerine sürücünün net bir şekilde görebileceği bir ekrana aktarılan gerçek zamanlı yol görüntülerini kullanabileceğini açıkladı. ilk adım japonlardan gelmiş gibi. bakalım tüm markalar üzerinde evrimleşmesi nasıl gelişecek.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri