bmw'nin, google'ın android telefonlara yaptığı gibi, açık kaynak kodlu yani geliştirilebilir bir akıllı otomobil platformu oluşturması olayıdır. intel ile birlikte üretilecek olan bu platforma mobileye'da katılacak ve diğer akıllı otomobil üreticileri ile birlikte geliştirilmesi sağlanacakmış.

bu şekilde açık kaynak kodlu işler her zaman çok daha hızlı gelişir ve daha çok test edildiğinden daha güvenilir olurlar. sadece android telefonlarda olduğu gibi hacklenme problemleri yaşanabilir..
otomobillerin bol bol hacklenmesi ile son bulacak olan üretimdir. bu tarz olaylar böyle ölüm - kalım meselelerinde kullanılmamalı diye düşünüyorum.
otonom sürüşlerde de terör vb gibi tehlikelerin zuhur etmesi durumu bunda da edebilir.
bmw'nin bu şekilde araç çıkartacağına inanmadığım proje. muhtemelen hızlı gelişim ve farklı fikirlerin potada eritilebilmesi açısından başlatılmıştır. iş esas arabaya gelince bundan vazgeçeceklerdir yoksa durum çok sakat.
Aslında BMW'nin buradaki amacı Internet of Things adı verilen ve kısa zamanda hayatımıza girecek olan sosyal medya bağlantılı evler gibi teknolojik yenilikleri otomobil ile bağlamak ve hepsi arasında bir bağ oluşturmak. Otonom sürüş de bunun bir parçası elbet ama asıl olay siz evden çıkarken otomobilinizin çoktan kapınızda bekliyor olması, gideceğiniz yeri navigasyonda hazırlamış olması gibi detayları içeriyor. Yani hayatımızı kolaylaştıracak detaylar düşünülüyor. Cep telefonunuzdaki takvim ve hatalık- aylık programlarınızın otomobiliniz tarafından biliniyor olması, hatta yolda giderken iş görüşmesi - kameralı- veya toplantı gibi şeylere yapmak gibi güzelve kullanışlı detaylar tüm bu projenin içeriğini oluşturuyor.

Bunlar şimdilik kulağa gereksiz gibi gelse de hepimizin yolda kaybettiği o gereksiz vakti minimuma indirmek ve verimli kullanmak adına yapılıyor. Tabii güvenlik endişesi var ama ne BM ne de diğer ortaklar bunun oluşmaması için herşeyi yapacaklardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri