BMW Z4'ün yeni gövdesidir, geçtiğimiz hafta tanıtılmıştır.

BMW’nin Toyota ile ortak geliştirdiği roadster model şimdilik sadece M40i adı verilen, 3.0 lt, turbo destekli, sıralı 6 silindirli motora sahip olsa da Eylül ayındaki Paris Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra farklı motor seçeneklerine de kavuşacak.

G29 kod adıyla bilinen otomobil kumaş tavanı sayesinde güncel modele göre 60 kg ağırlık tasarrufu sağlıyor. Ayrıca ağırlık merkezi de daha alçakta konumlandırılabildiği için otomobilin yol tutuşunun da fazlasıyla iyileştirildiği söyleniyor. İki markanın ortak geliştirdiği otomobilde CLAR platfomu kullanılıyor. Bu platform daha önce BMW’nin 7 Serisi, 5 Serisi, X3, X5 ve yıl içerisinde tanıtılacak 3 Serisi’nde de kullanılacak. Alman üretici yeni Z4’ü kumaş tavanlı geliştirdiği için şasinin rijitliği üzerine ciddi şekilde çalışma yaptığını açıklıyor. Hatta şaside ekstra geniş kirişlere yer verildiği bu sayede kumaş tavanlı Z4’ün M4 Coupe’ye göre daha rijit bir yapıda olduğu söyleniyor. Bu arada aracın ağırlık dağılımınının da ön/arka %50/50 olarak ayarlandığını belirtelim.

Yeni Z4 güncel modele göre 70 mm daha geniş bir yapıdayken ağırlığının 50 kg hafiflemiş olması (1500 kg) otomobilin sportiflik iddiasını destekleyen bir yapıda. 340 bg güç sayesinde M40i modelinin 0-100 km/s hızlanması 4.6 saniye sürerken maksimum hız 250 km/s. Bunun yanında ortalama tüketim 7.1 lt/100 km, emisyon değeriyse 162 gr/km ile oldukça iddialı.

Bu motor Z4’ün en güçlü motor seçeneği olarak satışa sunulacak ama ileriki zamanlarda M2 Competition modelindeki 405 bg’lik motora sahip bir Z4 M modelinin de geliştirilmesi söz konusu. Bunun dışında 2.0 litrelik turbo destekli 150 bg’lik giriş seviyesi model (Z4 sDrive 20i) ve aynı motorun 260 bg’lik versiyonu olan Z4 sDrive 30i versiyonları da model gamında yer alacak. Z4’ün bir ihtimal hibrit alternatiflerinin de geliştirilmesi söz konusu. BMW bu konuda Toyota’nın altyapısından destek alacak.

Yeni Z4, Toyota’nın Supra modeliyle birlikte Avusturya’daki Magna Steyr fabrikasında üretilecek. Otomobilin satışıysa Paris Fuarı’nda sonra başlanacak.
Tasarım olarak çok da beğenmediğim roadster modelidir. Olmadı be BMW.
Akraba evliliğinden doğan tek kromozomu eksik çocuğa benzeyen araçtır (allah korusun). Tasarımcısı bmw'nin leşlikte çığır açan diğer yeni modellerini de tasarlayan calvin lukdur.

İşin daha trajik tarafı Toyota'nın Supra gibi bir efsaneyi bu aracın altyapısı ve motor seçeneği ile piyasaya sürecek olmasıdır (bkz: supranın köküne kibrit suyu dökmek) Cüsseli ama zarif gövdesi ve Yamaha-Toyota mühendisliği olmadan bir Supra'ya Supra diyebilir miyiz ?

Dememeliyiz
Böbrek olayının boku çıktığı araçtır, bmw bir sonraki araçlarında ön tarafı komple ızgarayla kaplayıp farları da alta alacak herhalde.
Tanıtımı yapılan konsepte göre çok sönük kalan araç. Bmw konseptten seri üretime en az değişiklikle geçişiyle bilinen üreticilerdendi, yeni Z4'le beklentileri havada bıraktı. Bu işten en çok Toyota karlı çıkacak, Bmw X serileriyle kimliğinden uzaklaşmaya devam etsin...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri